Second International Accelerator School for Linear Colliders

from Monday, 1 October 2007 (08:00) to Wednesday, 10 October 2007 (18:00)
ETTORE MAJORANA FOUNDATION AND CENTRE FOR SCIENTIFIC CULTURE

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
2 Oct 2007
3 Oct 2007
4 Oct 2007
5 Oct 2007
6 Oct 2007
7 Oct 2007
8 Oct 2007
9 Oct 2007
AM
09:00
Morning Session (until 12:30) ()
09:00 Opening Remarks - Weiren Chou (Fermilab)   ()
Slides
09:10 Lecture I - Introduction - Nicholas Walker (DESY)   ()
example parameters
lecture
problems
09:00
Morning Session (until 12:30) ()
09:00 Lecture 3 – Damping ring I - Andrzej Wolski (Cockcroft Institute and University of Liverpool)   ()
09:00
Morning Session (until 12:30) ()
09:00 Lecture 3 – Damping ring II - Andrzej Wolski (Cockcroft Institute and University of Liverpool)   ()
09:00
Morning Session (until 12:30) ()
09:00 Lecture 5 – LLRF & high power RF - Stefan Simrock (DESY)   ()
09:00
Morning Session (until 12:30) ()
09:00 Lecture 6 – Superconducting RF I - Kenji Saito (KEK)   ()
09:00
Morning Session (until 12:30) ()
09:00 Lecture 6 – Superconducting RF II - Kenji Saito (KEK)   ()
09:00
Morning Session (until 12:30) ()
09:00 Lecture 8 – Instrumentation & control II - Marc Ross (FNAL)   ()
10:30 Lecture 9 – Operations - Marc Ross (FNAL)   ()
Slides
08:00
Morning Session (until 12:30) ()
08:00 Final Exam   ()
PM
14:30
Afternoon Session (until 18:00) ()
14:30 Lecture 2 – Sources & bunch compressors - Masao Kuriki (KEK)   ()
18:30
Tutorial & Homework (until 21:00) ()
14:30
Afternoon Session (until 18:00) ()
14:30 Lecture 4 – Linac I - Peter Tenenbaum (SLAC)   ()
Paper
Slides
18:30
Tutorial & Homework (until 21:00) ()
14:30
Afternoon Session (until 18:00) ()
14:30 Lecture 4 – Linac II - Peter Tenenbaum (SLAC)   ()
Paper
Slides
18:30
Tutorial & Homework (until 21:00) ()
14:30
Afternoon Session (until 18:00) ()
14:30 Excursion   ()
18:30
Tutorial & Homework (until 21:00) ()
18:30 Banquet   ()
14:30
Afternoon Session (until 18:00) ()
14:30 Lecture 7 – Beam delivery & beam-beam - Andrei Seryi (SLAC)   ()
Slides
18:30
Tutorial & Homework (until 21:00) ()
14:30
Afternoon Session (until 18:00) ()
14:30 Lecture 8 – – Instrumentation & control I - Marc Ross (SLAC)   ()
18:30
Tutorial & Homework (until 21:00) ()
14:30
Afternoon Session (until 18:00) ()
14:30 Lecture 10 – CLIC - Frank Tecker (CERN)   ()
16:00 Study Time   ()
18:30
Tutorial & Homework (until 21:00) ()
14:30
Afternoon Session (until 21:30) ()
14:30 Lecture 11 – Conventional facilities - Atsushi Enomoto (KEK)   ()
Slides
16:00 Lecture 12 - Physics & Detectors - Jim Brau (U. Oregon)   ()
Slides
19:00 Banquet and Student Award Ceremony   ()