ALCPG 2007

from Monday, 22 October 2007 (08:00) to Saturday, 27 October 2007 (12:00)
Fermilab

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
22 Oct 2007
23 Oct 2007
24 Oct 2007
25 Oct 2007
26 Oct 2007
27 Oct 2007
AM
08:30
Joint Plenary (until 11:00) (Ramsey Auditorium)
08:30 Welcome - Pier Oddone (FNAL)   (Ramsey Auditorium)
08:35 The Physics Landscape: Now and Tomorrow - Michael Peskin (SLAC)   (Ramsey Auditorium)
Slides
09:05 The ILC Physics Menu---500GeV and 1TeV - Howard Haber (Santa Cruz Inst. for Particle Phys. (SCIPP) - Univ. of California)   (Ramsey Auditorium)
Slides
09:35 Experimental Overview - John Jaros (SLAC)   (Ramsey Auditorium)
Slides
10:05 GDE Report - Barry Barish (Caltech)   (Ramsey Auditorium)
Slides
10:35 --- Break (Group Photo - Wilson Hall Horseshoe) ---
11:00
Joint Plenary - Pier Oddone (FNAL) (until 12:15) (Ramsey Auditorium)
11:00 The DOE Perspective - Ray Orbach (DOE)   (Ramsey Auditorium)
Slides
11:30 Questions to the DOE   (Ramsey Auditorium)
11:45 The NSF Perspective - Joe Dehmer (NSF)   (Ramsey Auditorium)
Slides
12:05 Questions to the NSF   (Ramsey Auditorium)
08:30
ALCPG LoopVerein (until 12:05) (Theory NE (WH3NE))
08:30 Tools for the ILC--What is Needed from Theorists? - Aurelio Juste (Fermilab)   (Theory NE (WH3NE))
Slides
09:00 Status of the MC generator WHIZARD, SUSY Simulations at the ILC and Radiative Corrections - Prof. Juergen Reuter (Freiburg)   (Theory NE (WH3NE))
Slides
09:35 GenEvA: A New Framework for Event Generation - Frank Tackmann (LBNL)   (Theory NE (WH3NE))
Slides
10:00 --- break ---
10:30 Status of the MC generator SHERPA - Frank Krauss (Durham)   (Theory NE (WH3NE))
Paper
10:55 Vincia: A New Parton Shower and Matching Algorithm - Walter Giele (Fermilab)   (Theory NE (WH3NE))
Slides
11:20 New Developments in MadGraph/MadEvent 4 - Johan Alwall (SLAC)   (Theory NE (WH3NE))
Slides
11:40 Effects of Theory Uncertainties in Higgs Coupling Measurements at the ILC - Heather Logan (Carleton)   (Theory NE (WH3NE))
Slides
08:30
Detector Concepts I - 4th (until 12:00) (Woodshed (WH7NW))
08:30
Detector Concepts I - ILD (until 12:00) (Curia II (WH2SW))
09:00 Introduction 30 min - Hitoshi Yamamoto (Tohoku University)   (Curia II (WH2SW))
09:30 Brief presentations of GLD and LDC   (Curia II (WH2SW))
10:00 --- break ---
10:30 Optimization WG status and plan 30+10 - Tamaki Yoshioka (ICEPP, Univ. of Tokyo)   (Curia II (WH2SW))
Slides
11:10 MDI WG status and plan 30+10 - Karsten Buesser (DESY)   (Curia II (WH2SW))
Slides
08:30
Detector Concepts I - SiD (until 12:15) (1 West)
08:30 Introduction and LOI Process - Mark Oreglia (Enrico Fermi Institute)   (1 West)
Slides
09:00 SiD PFA and Simulations - Dr Stephen Magill (Argonne National Laboratory)   (1 West)
Slides
09:30 Benchmark Reactions for SiD - Dr Andrei Nomerotski (University of Oxford)   (1 West)
Slides
09:50 --- break ---
10:15 VTX Status - Dong Su (Stanford Linear Accelerator Center)   (1 West)
Slides
10:35 TRK Status - Richard Partridge (Brown University / SLAC)   (1 West)
Slides
10:55 ECAL Status - Prof. Raymond Frey (University of Oregon)   (1 West)
Slides
11:15 HCAL Status - Vishnu Vikhyat Zutshi (Northern Illinois University)   (1 West)
Slides
11:45 How to Make Choices - John Jaros (SLAC)   (1 West)
Slides
08:30
GDE/BDS (until 10:00) (Black Hole (WH2NW))
08:30 Discuss BDS EDR work packages   (Black Hole (WH2NW))
08:30
GDE/CFS (until 10:00) (One North)
08:30 Joint with HLRF   (One North)
08:30
GDE/Cavities, Cryomodules and Cryogenics - Lutz Lilje (DESY) (until 10:20) (The Dark Side (WH6NW))
08:30 Remarks and Work Plan - Prof. Akira Yamamoto (High Energy Accelerator Research Organization (KEK))   (The Dark Side (WH6NW))
Slides
09:00 Specification table for cavity - Lutz Lilje (DESY) Hitoshi Hayano (KEK)   (The Dark Side (WH6NW))
Excel sheet
Slides
08:30
GDE/Controls (until 10:00) (Theory NW (WH3NW))
08:30 ATCA Discussions   (Theory NW (WH3NW))
08:30
GDE/Damping Ring (until 10:00) (Sunrise (WH11NE))
Schedule
08:30 Damping Rings - Lattice   (Sunrise (WH11NE))
Slides
08:30
GDE/Main Linac Integration/HLRF (until 10:00) (Racetrack (WH7X))
08:30 Joint MLI/HLRF/CCC Opening Session   (Racetrack (WH7X))
09:00 Meet with CFS group   (Racetrack (WH7X))
08:30
GDE/RTML (until 10:00) (Libra (WH9SE))
slides
08:30 Joint APG - Dr Kiyoshi Kubo (KEK)   (Libra (WH9SE))
08:30
GDE/Simulations (until 13:30) (One East (WH1E))
agenda
10:30   (One East (WH1E))
10:00 --- break ---
10:30
GDE/BDS (until 12:00) (Black Hole (WH2NW))
10:30 Discuss BDS EDR work packages   (Black Hole (WH2NW))
10:30
GDE/CFS (until 12:00) (One North)
10:30
GDE/Cavities, Cryomodules and Cryogenics - Hitoshi Hayano (KEK) (until 12:00) (The Dark Side (WH6NW))
10:30 Cavity package specification table - Hitoshi Hayano (KEK) Lutz Lilje (DESY)   (The Dark Side (WH6NW))
10:30
GDE/Controls (until 12:00) (Theory NW (WH3NW))
10:30 Instrumentation: Controls aspects ATCA digitizer   (Theory NW (WH3NW))
Slides
10:30
GDE/Damping Ring (until 12:00) (Sunrise (WH11NE))
Schedule
10:30 Damping Rings / CF&S Parallel Session   (Sunrise (WH11NE))
10:30
GDE/Main Linac Integration/HLRF (until 12:00) (Racetrack (WH7X))
10:30 HLRF WP Discussion   (Racetrack (WH7X))
Slides
10:30
GDE/RTML (until 12:00) (Libra (WH9SE))
slides
10:30 Magnets and Power Supply - John Tompkins (FNAL)   (Libra (WH9SE))
Slides
10:30
GDE/Simulations (until 12:00) (One East (WH1E))
agenda
08:30
ALCPG Detector Session III - Calorimetry (until 12:00) (Hornets Nest (WH8X))
08:30 SLAC KPiX test beam results - Timothy Nelson (SLAC)   (Hornets Nest (WH8X))
Slides
08:45 Silicon-Tungsten ECAL R&D progress - Prof. Mani Tripathi (University of California, Davis)   (Hornets Nest (WH8X))
Slides
09:05 CALICE Silicon-Tungsten ECAL - Performance in the test beam and results - Dr Roman Poeschl (LAL Orsay)   (Hornets Nest (WH8X))
Slides
09:25 Analysis of scintillator ECAL data - Dr Satoru Uozumi (Shinshu University)   (Hornets Nest (WH8X))
Slides
09:45 MAPS - ECAL - Marcel Stanitzki (Unknown)   (Hornets Nest (WH8X))
Slides
10:00 --- break ---
10:30 Electronic readout system for the DHCAL - Mr Gary Drake (Argonne National Laboratory)   (Hornets Nest (WH8X))
Slides
10:50 The DHCAL vertical slice test - Dr Jose Repond (Argonne National Laboratory)   (Hornets Nest (WH8X))
Slides
11:10 Data analysis of the DHCAL vertical slice test - Dr Lei Xia (Argonne National Laboratory)   (Hornets Nest (WH8X))
Slides
11:30 GEM - DHCAL update - Prof. Andy White (University of Texas at Arlington)   (Hornets Nest (WH8X))
Slides
11:45 Direct coupling studies - Dr Alexandre Dychkant (Northern Illinois University)   (Hornets Nest (WH8X))
Slides
08:30
GDE/BDS (until 10:00) (Black Hole (WH2NW))
08:30 Discuss BDS EDR work packages   (Black Hole (WH2NW))
08:30
GDE/CFS (until 10:00) (One North)
08:30 CFS Cost Review   (One North)
08:30
GDE/Cavities, Cryomodules and Cryogenics - Lutz Lilje (DESY) (until 10:00) (The Dark Side (WH6NW))
08:30 Work Package definition - Hitoshi Hayano (KEK) Lutz Lilje (DESY)   (The Dark Side (WH6NW))
09:00 Work Package definition - Hitoshi Hayano (KEK) Lutz Lilje (DESY)   (The Dark Side (WH6NW))
08:30
GDE/Controls (until 10:00) (Theory NW (WH3NW))
08:30 Controls group joins other breakout sessions   (Theory NW (WH3NW))
Slides
08:30
GDE/Damping Ring (until 10:00) (Sunrise (WH11NE))
Schedule
08:30 The ILC Control Work Packages   (Sunrise (WH11NE))
Slides
08:30
GDE/Main Linac Integration/HLRF (until 10:00) (Racetrack (WH7X))
08:30 Global Beam Dynamics Meeting   (One East (WH1E))
09:00 Meet with Controls group   (Racetrack (WH7X))
08:30
GDE/RTML (until 10:00) (Libra (WH9SE))
slides
08:30 Vacuum   (Libra (WH9SE))
Slides
09:00 Dumps, Collimator and Cryogenics   (Libra (WH9SE))
Excel sheet
Slides
08:30
GDE/Simulations (until 10:00) (One East (WH1E))
agenda
08:30 ILC Simulation WPs   (One East (WH1E))
Slides
08:30
GDE/Sources (until 10:00) (West Wing (WH10NW))
slides
slides
slides
Word Document
08:30
Physics Signature-I: Missing Energy (until 12:00) (1 West)
08:30 Something out of nothing: dark matter observation and mass determination in photon + missing energy events at the ILC - Partha Konar   (1 West)
Slides
09:00 Preliminary Study of BeamCal Capabilities in the Detection of the Two Photon Signal - Uriel Nauenberg (Unknown)   (1 West)
Slides
09:30 "Solving the LHC Inverse Problem at ILC: Close Mass Chargino Analyses" - James Gainer   (1 West)
Slides
10:30 "Higgs decays to invisible modes at the LHC and ILC" - Heather Logan (Carleton U.)   (1 West)
Slides
11:00 "Electroweak Baryogenesis in the (n)MSSM and ILC Physics" - Carlos Wagner (Unknown)   (1 West)
Slides
11:30 "Missing Energy in the channel - stop to neutralino and charm- and mass precision measurement" - Caroline Milstene (FNAL)   (1 West)
Slides
08:30
Physics Signature-III: b/c Separation and Tau Tagging (until 12:05) (Theory NE (WH3NE))
08:30 Flavour Tagging: State of the Art - Andy Haas   (Theory NE (WH3NE))
Slides
08:55 b/c/tau Signatures in Theory - Michael Peskin (SLAC, Stanford University)   (Theory NE (WH3NE))
Slides
09:25 Status and Requiremetns for b/c Tagging - Dr Caroline Milstene (Fermilab)   (Theory NE (WH3NE))
Slides
09:50 Status and Requirtements for Quark vs Anti-quark Tagging - Sonja Hillert (University of Oxford)   (Theory NE (WH3NE))
Slides
10:15 --- coffe break ---
10:30 Status and Requirtements for tau Tagging - Prof. Marco Battaglia (UC Berkeley and LBNL)   (Theory NE (WH3NE))
Slides
10:55 Simulation Issues for b/c Tagging - Stephen Mrenna   (Theory NE (WH3NE))
Slides
11:15 Studies of ee->HA Process - Benjamin Hooberman   (Theory NE (WH3NE))
Slides
11:35 b-tagging in e+e- --> ZH --> nu nu bbbar - Haiwen Zhao   (Theory NE (WH3NE))
11:50 Beamstrahlung Background Rejection in Vertex Detector - Lukasz Maczewski   (Theory NE (WH3NE))
Slides
08:30
Vertex Detector Review (until 12:00) (Curia II (WH2SW))
09:00
GDE/Damping Ring (until 10:30) (Sunrise (WH11NE))
Schedule
09:00 ILC Damping Ring Cryogenic Power Estimates   (Sunrise (WH11NE))
10:00 --- break ---
10:30
GDE/BDS (until 12:00) (Black Hole (WH2NW))
10:30 BDS MDI technical discussion   (Black Hole (WH2NW))
10:30
GDE/CFS (until 12:00) (One North)
10:30 CFS Timeline and Schedule Reivew   (One North)
10:30
GDE/Cavities, Cryomodules and Cryogenics (until 12:00) (The Dark Side (WH6NW))
10:30 Work package definition - Mr Harry Carter (FNAL) Dr Norihito Ohuchi (KEK) Mr Tom Peterson (FNAL)   (The Dark Side (WH6NW))
10:30
GDE/Controls (until 12:00) (Theory NW (WH3NW))
10:30
GDE/Damping Ring (until 12:00) (Sunrise (WH11NE))
Schedule
10:30 Engineering Design Phase   (Sunrise (WH11NE))
Slides
10:30
GDE/Main Linac Integration/HLRF (until 12:00) (Racetrack (WH7X))
10:30 Meet with Instrumentation group   (Racetrack (WH7X))
10:30
GDE/RTML (until 12:00) (Libra (WH9SE))
slides
10:30 Joint LLRF   (Libra (WH9SE))
Slides
11:00 Instrumentation (RTML and MLI)   (Libra (WH9SE))
Excel sheet
Slides
10:30
GDE/Simulations (until 12:00) (One East (WH1E))
agenda
08:30
ALCPG Detector Session IIIb - Calorimetry (until 11:15) (Racetrack (WH7X))
08:30 Future scintillator HCAL studies - Felix Sefkow (DESY)   (Racetrack (WH7X))
Slides
08:50 Dual readout tests: BGO and neutrons - Prof. John Hauptman (Iowa State)   (Racetrack (WH7X))
Slides
09:05 Calorimeter simulations in the context of the 4th concept - Dr Corrado Gatto (INFN)   (Racetrack (WH7X))
Slides
09:20 Dual readout calorimeter for the ILC detector - Dr Niki Saoulidou (Fermilab)   (Racetrack (WH7X))
Slides
09:40 Studies of the reponse and readout strategies for the GM-APDs - Dr Adam Para (Fermilab)   (Racetrack (WH7X))
Slides
10:00 --- break ---
10:30 An experimental program demonstrating precision jet energy measurement at the ILC - Dr Rajendran Raja (Fermilab)   (Racetrack (WH7X))
Slides
11:00 MIPP discussion - Dr Rajendran Raja (Fermilab)   (Racetrack (WH7X))
08:30
ALCPG Detector Session IV - Simulation (until 13:00) (Theory NW (WH3NW))
08:30 Introduction - Marcel Stanitzki   (Theory NW (WH3NW))
Slides
08:45 slic & GeomConverter - Jeremy McCormick (SLAC)   (Theory NW (WH3NW))
Slides
09:00 org.lcsim - Mr Tony Johnson (SLAC)   (Theory NW (WH3NW))
Slides
09:15 Mokka / Marlin - Dr Ties Behnke (DESY)   (Theory NW (WH3NW))
Slides
09:30 Status of Jupiter - Dr Tamaki Yoshioka (ICEPP, Univ. of Tokyo)   (Theory NW (WH3NW))
Slides
09:45 PFA Studies - Akiya Miyamoto (KEK)   (Theory NW (WH3NW))
Slides
10:00 --- break ---
10:30 Virtual Segmentation Infrastructure How-to - Dmitry Onoprienko (Kansas State University)   (Theory NW (WH3NW))
Slides
10:45 Higgs Self-Coupling Analysis How-to - Tim Barklow (Stanford Linear Accelerator Center SLAC)   (Theory NW (WH3NW))
Slides
11:00 Calorimetry in slic How-to - Dr Hans Wenzel (FNAL)   (Theory NW (WH3NW))
Slides
11:15 trf toolkit How-to - Dr Robert Kutschke (Fermilab)   (Theory NW (WH3NW))
Slides
11:30 lcfi vertexing How-to - Mr Ben Jeffery (Oxford University)   (Theory NW (WH3NW))
Slides
11:45 Rave Vertex Reconstruction Toolkit : Status and applications   (Theory NW (WH3NW))
Slides
08:30
GDE Plenary (until 12:00) (Ramsey Auditorium)
08:30 SC Cavities - Lutz Lilje (DESY)   (Ramsey Auditorium)
Slides
09:00 Cavity Production - Hitoshi Hayano (KEK)   (Ramsey Auditorium)
Slides
09:30 Cryomodules - Dr Norihito Ohuchi (KEK)   (Ramsey Auditorium)
Slides
10:00 --- break ---
10:20 Cryogenics - Mr Tom Peterson (FNAL)   (Ramsey Auditorium)
Slides
10:45 HLRF - Dr Shigeki Fukuda (KEK)   (Ramsey Auditorium)
Slides
11:10 Linac Intergration - Chris Adolphsen (SLAC)   (Ramsey Auditorium)
Slides
11:40 Electron Source - Axel Brachmann (SLAC)   (Ramsey Auditorium)
Slides
08:30
Physics Signature-IV: Charged Particle Momentum Measurement, V0 Reconstruction, and Identification of Stable Charged Particles (until 11:30) (Theory NE (WH3NE))
08:30 Welcome and Introduction   (Theory NE (WH3NE))
08:35 Experimental Overview   (Theory NE (WH3NE))
Slides
09:00 Physics of Non-Prompt Tracks   (Theory NE (WH3NE))
Slides
09:20 Precision-Tracking Physics   (Theory NE (WH3NE))
Slides
09:40 Long-Lived SUSY Signatures   (Theory NE (WH3NE))
Slides
09:55 Impact of ILC Tracker Design on ee->HZ->mumuX Analysis   (Theory NE (WH3NE))
Slides
10:10 --- break ---
10:30 Non-Prompt Track Reconstruction with the SiD Detector   (Theory NE (WH3NE))
Slides
10:40 Questions for Consideration   (Theory NE (WH3NE))
Slides
10:50 Free Discussion   (Theory NE (WH3NE))
08:30
Vertex Detector Review (until 12:00) (Curia II (WH2SW))
11:15
Physics Signature Benchmarks Round-up (until 12:00) (1 West)
09:00
ALCPG Summary (until 12:00) (1 West)
09:00 Physics Signature I Report - Carola F. Berger (MIT, CTP)   (1 West)
Slides
09:20 Physics Signature II Report - Raymond Frey (University of Oregon)   (1 West)
Slides
09:40 Physics Signature III Report - Marco Battaglia (UC Berkeley and LBNL)   (1 West)
Slides
10:00 Physics Signature IV Report - Prof. Bruce Schumm (University of California at Santa Cruz)   (1 West)
Slides
10:20 Benchmark Round-up Report - Dr Andrei Nomerotski (University of Oxford)   (1 West)
Slides
10:40 --- break ---
11:10 Detector Summary - David Strom (Oregon)   (1 West)
11:50 ALCPG Closing Remarks - Jim Brau (U. Oregon)   (1 West)
Slides
09:00
GDE Plenary (until 10:40) (Ramsey Auditorium)
09:00 Controls - Margaret Votava (FNAL)   (Ramsey Auditorium)
Slides
09:20 Damping Ring - Dr Andrzej Wolski (Cockcroft Institute and University of Liverpool)   (Ramsey Auditorium)
Slides
09:50 Simulations - Dr Kiyoshi Kubo (KEK)   (Ramsey Auditorium)
Slides
10:10 CFS (Regional) - Mr Victor Kuchler (Fermilab) Jean-Luc Baldy (CERN) Atsushi Enomoto (KEK)   (Ramsey Auditorium)
Slides
10:40 --- break ---
11:00
GDE Plenary (until 12:00) (Ramsey Auditorium)
11:00 PM Wrap Up - Nicholas Walker (DESY)   (Ramsey Auditorium)
Slides
09:00
Vertex Detector Review (until 12:00) (Curia II (WH2SW))
PM
12:30 --- lunch ---
14:00
ALCPG Detector Session I - Muons/PID/Test Beams (until 18:00) (1 West)
14:00 Iron versus No-Iron Muon Detection - Prof. John Hauptman (Iowa State University)   (1 West)
Slides
14:15 Muon Detector Studies for SiD - Dr Henry Band (U. Wisconsin)   (1 West)
Slides
14:30 Radioactive Source Calibration of MAPMTs - Dr Alexandre Dychkant (Northern Illinois University)   (1 West)
Slides
14:45 Pulsed LED Calibration of MAPMTs - Prof. Paul Karchin (Wayne State University)   (1 West)
Slides
15:00 Final Results from 2006 Beam Test - Dr Gene Fisk (Fermilab)   (1 West)
Slides
15:15 CALICE Tail-Catcher/Muon Tracker - Mr Kurt Francis (NIU)   (1 West)
Slides
15:30 Tests of IRST SiPMs - Giovanni Pauletta (Dipartimento di Fisica - Universita degli Studi di Udine)   (1 West)
Slides
16:00 --- break ---
16:30 News and Updates - H. Eugene Fisk (Fermilab)   (1 West)
Slides
16:35 Worldwide Facilities Updates - Erik Ramberg (Fermi National Accelerator Laboratory)   (1 West)
Slides
17:05 CALICE Activities and Plans - Fabrizio Salvatore (Royal Holloway - University of London)   (1 West)
Slides
17:25 BOS Si/W ECAL Status and Plans - Prof. Raymond Frey (University of Oregon)   (1 West)
Slides
17:30 Dual Readout Calormeter Status and Plans - Prof. John Hauptman (Iowa State)   (1 West)
Slides
17:35 Vertex Activities and Plans - Prof. Marco Battaglia (UC Berkeley and LBNL)   (1 West)
Slides
17:45 Si and Gaseous Tracking ACtivities and Plans (TBC) - Dr Ron Settles (Max-Planck-Institut fuer Physik)   (1 West)
Slides
17:55 Muon Activities and Plans - Dr Henry Band (U. Wisconsin)   (1 West)
Slides
14:00
Extra ALCPG Detector Session II - Tracking (until 16:00) (West Wing (WH10NW))
14:00 Comparison Study of Central Trackers for the ILC - Dr Corrado Gatto (INFN)   (West Wing (WH10NW))
Slides
14:20 SiLC - Alberto Ruiz   (West Wing (WH10NW))
Slides
14:40 LDC behavior of del(1/Pt) at polar angle < 20 deg - Winfried Mitaroff (Institut fuer Hochenergiephysik (HEPHY) - Oesterreichische Akade)   (West Wing (WH10NW))
Slides
14:00
GDE Plenary (until 18:00) (Ramsey Auditorium)
14:00 EU Regional Report - Eckhard Elsen (DESY)   (Ramsey Auditorium)
Slides
14:35 Asian Regional Report - Kaoru Yokoya (KEK)   (Ramsey Auditorium)
Slides
15:10 Americas Regional Report - Tor Raubenheimer (SLAC)   (Ramsey Auditorium)
Slides
15:45 Communications - Rika Takahashi (KEK)   (Ramsey Auditorium)
Slides
16:00 --- break ---
16:25 EDR Group Leaders Planning Meeting - Marc Ross (FNAL) Akira Yamamoto (High Energy Accelerator Research Organization (KEK)) Nicholas Walker (DESY)   (One North)
Paper
14:00
Vertex Detector Review (until 18:00) (Curia II (WH2SW))
18:00 --- Reception ---
12:00 --- lunch ---
13:30
ALCPG Detector Session II - Tracking (until 17:00) (West Wing (WH10NW))
13:30 Update of ILC Tracker Alignment Based on FSI - Dr Haijun Yang (University of Michigan, Ann Arbor)   (West Wing (WH10NW))
Slides
13:50 The Pigtail for the SiD Tracker - Sally Seidel (New Mexico)   (West Wing (WH10NW))
14:10 Development of a Pixel Based TPC - Martin Killenberg (Physikalisches Institut - University of Bonn)   (West Wing (WH10NW))
Slides
14:30 Silicon Pixel Readout for a TPC - Jan Timmermans (NIKHEF)   (West Wing (WH10NW))
15:00 --- break ---
15:30 Study of GEM gating for ILC TPC - Dr Akimasa Ishikawa (Saga Univ.)   (West Wing (WH10NW))
Slides
15:50 Micromegas TPC R&D: Panels for the Large Prototype and Cosmic-ray T2K test - Paul Colas (DAPNIA - Centre d'Etudes de Saclay (CEN Saclay))   (West Wing (WH10NW))
Slides
16:10 TPC R&D at Cornell & Purdue - Dr Daniel Peterson (Cornell)   (West Wing (WH10NW))
Slides
16:30 Status of the Large TPC Prototype at DESY - Mr Ralf Diener (DESY)   (West Wing (WH10NW))
Slides
13:30
GDE/BDS (until 15:00) (Black Hole (WH2NW))
13:30 BDS beam instrumentation session; ; joint with ALCPG IPBI   (Black Hole (WH2NW))
Webex connection information
13:30
GDE/CFS (until 15:00) (One North)
13:30 Joint with BDS   (One North)
13:30
GDE/Cavities, Cryomodules and Cryogenics - Norihito Ohuchi (KEK) (until 15:00) (The Dark Side (WH6NW))
13:30 Cryomodule/Cryogenics specification table - Mr Tom Peterson (FNAL) Mr Harry Carter (FNAL) Dr Norihito Ohuchi (KEK)   (The Dark Side (WH6NW))
Excel Sheet
Slides
13:30
GDE/Controls (until 15:00) (Theory NW (WH3NW))
13:30
GDE/Damping Ring (until 14:30) (Sunrise (WH11NE))
Schedule
13:30 Joint Damping Rings and Magnets Systems Meeting   (Sunrise (WH11NE))
Slides
13:30
GDE/Main Linac Integration/HLRF (until 15:00) (Racetrack (WH7X))
13:30 HLRF WP Discussion (cont)   (Racetrack (WH7X))
13:30
GDE/RTML (until 15:00) (Libra (WH9SE))
slides
13:30 Alttice RTML Engineering, joint with CFS - Tom Lackowski (FNAL)   (Libra (WH9SE))
13:30
GDE/Simulations (until 15:00) (One East (WH1E))
agenda
13:30
Physics Signature-II: Jet and Photon Energy Measurements (until 17:00) (Hornets Nest (WH8X))
13:30 Requirements for jet-energy resolution - Tim Barklow (Stanford Linear Accelerator Center SLAC)   (Hornets Nest (WH8X))
Slides
13:50 General Features of SUSY Signals at the ILC: Jet and Photon Resolution - Carola Berger (MIT)   (Hornets Nest (WH8X))
Slides
14:10 Jet reconstruction results I - Dr Stephen Magill (Argonne National Laboratory)   (Hornets Nest (WH8X))
Slides
14:30 Jet reconstruction II - PFA Status & Results from Iowa - Dr Matthew Charles (The University of Iowa)   (Hornets Nest (WH8X))
Slides
14:45 Jet Reconstruction III: Studies with PandoraPFA - Dr Ray Cowan (M.I.T.)   (Hornets Nest (WH8X))
Slides
15:00 --- break ---
15:30 Higgs decaying to jets - Bogdan Dobrescu (FNAL) Patrick Fox (FNAL)   (Hornets Nest (WH8X))
Slides
15:50 Prospects of using Z->jj for the decay independent detection of Higgs - Alexei Raspereza (MPI Munich)   (Hornets Nest (WH8X))
Slides
16:05 pi0 reconstruction in jets - Dr Graham Wilson (KU)   (Hornets Nest (WH8X))
Slides
16:20 New Physics with photon signatures - Steve Martin (NIU)   (Hornets Nest (WH8X))
Slides
16:35 H->gamma gamma: mini-review and effect of EM calorimeter resolution - Prof. Frank Petriello (University of Wisconsin at Madison)   (Hornets Nest (WH8X))
Slides
16:50 photons in tau id and polarization - Raymond Frey (University of Oregon)   (Hornets Nest (WH8X))
Slides
13:30
TPC Talks (until 15:00) (Woodshed (WH7NW))
13:30
Vertex Detector Review (until 16:00) (Curia II (WH2SW))
14:30
GDE/Damping Ring (until 15:00) (Sunrise (WH11NE))
Schedule
15:00 --- break ---
15:30
GDE/ Sources (until 17:00) (Theory NE (WH3NE))
15:30
GDE/BDS (until 17:00) (Black Hole (WH2NW))
15:30 BDS beam instrumentation session; joint with ALCPG IPBI   (Black Hole (WH2NW))
15:30
GDE/CFS (until 17:00) (One North)
15:30 Joint CFS Session for Central Area Integration   (One North)
15:30
GDE/Cavities, Cryomodules and Cryogenics - Rich Stanek (FNAL) (until 17:00) (The Dark Side (WH6NW))
15:30 EDR strategy - Rich Stanek (FNAL)   (The Dark Side (WH6NW))
Slides
15:30
GDE/Controls (until 17:00) (Theory NW (WH3NW))
15:30
GDE/Damping Ring (until 17:00) (Sunrise (WH11NE))
Schedule
15:30
GDE/Main Linac Integration/HLRF (until 17:00) (Racetrack (WH7X))
15:30 Meet with DR group   (Racetrack (WH7X))
15:30
GDE/RTML (until 17:00) (Libra (WH9SE))
slides
15:30 EDR Planning   (Libra (WH9SE))
15:30
GDE/Simulations (until 17:00) (One East (WH1E))
agenda
17:00 --- Wine and Cheese ---
17:30
Dueling Pianos (until 19:00) (Ramsey Auditorium)
12:00 --- lunch ---
13:30
ALCPG Plenary (until 15:35) (1 West)
13:30 Tracking in a TPC - Dean Karlen (Victoria)   (1 West)
Slides
13:55 Tracking with silicon - Timothy Nelson (SLAC)   (1 West)
Slides
14:20 PFA performance - Matthew Charles (The University of Iowa)   (1 West)
Slides
14:50 Jet energy resolution in dual-fiber readout - Anna Mazzacane (Universita delSalento - INFN Lecce)   (1 West)
Slides
15:15 WWS calorimeter review report - Wolfgang Lohmann (DESY)   (1 West)
Slides
13:30
GDE/BDS (until 15:00) (Black Hole (WH2NW))
13:30
GDE/CFS (until 15:00) (One North)
13:30 CFS Resources Review and Work Package Assignments   (One North)
13:30
GDE/Cavities, Cryomodules and Cryogenics (until 15:00) (The Dark Side (WH6NW))
13:30 Joint with MLI/HLRF   (The Dark Side (WH6NW))
Slides
13:30
GDE/Controls (until 15:00) (Theory NW (WH3NW))
13:30 Instrumentation: Joint Session   (Theory NW (WH3NW))
more information
Slides
13:30
GDE/Damping Ring (until 14:30) (Sunrise (WH11NE))
Schedule
13:30
GDE/Main Linac Integration/HLRF (until 17:00) (Racetrack (WH7X))
13:30 Meet with CCC and representives from Simulations and Systems Integration Groups   (Racetrack (WH7X))
15:30 WebEx meeting with LLRF group at Oakridge   (Racetrack (WH7X))
Slides
13:30
GDE/RTML (until 15:00) (Libra (WH9SE))
slides
13:30 Instrumentation - Mr Manfred Wendt (Fermilab)   (Libra (WH9SE))
14:30 EDR Planning   (Libra (WH9SE))
13:30
GDE/Simulations (until 15:00) (One East (WH1E))
agenda
14:30
GDE/Damping Ring (until 15:00) (Sunrise (WH11NE))
Schedule
15:00
GDE/Unstructured Meeting Time (until 16:30) ()
15:00 Beamline Lattice Format - Peter Tenenbaum (SLAC)   ()
Minutes
Slides
15:30
GDE/Cavities, Cryomodules and Cryogenics (until 17:00) (The Dark Side (WH6NW))
15:30 --- break ---
16:00
Colloquium "What will the neighbors think? Building large-scale science projects around the world" (until 17:00) (Ramsey Auditorium)
17:10
ALCPG Plenary (until 18:00) (1 West)
17:10 WWS report from the Vertex Review - H. Park   (1 West)
Slides
17:30 Critical Interaction Region Issues, Report from the IR engineering workshop - Dr Andrei Seryi (SLAC)   (1 West)
Slides
12:00
ALCPG Detector Session V - Vertex Detectors (until 13:30) (Black Hole (WH2NW))
12:00 Design and Characterisation of an SOI pixel detector in OKI 0.15 micron technology   (Black Hole (WH2NW))
Slides
12:20 Simulation study of Chronopixel hit efficiency   (Black Hole (WH2NW))
Slides
12:40 Development of FPCCD readout ASIC   (Black Hole (WH2NW))
Slides
13:00 CCD Radiation Hardness   (Black Hole (WH2NW))
Slides
12:00 --- Lunch ---
13:15
GDE Plenary (until 14:30) (Ramsey Auditorium)
13:15 Positron Source - Jim Clarke   (Ramsey Auditorium)
Slides
13:35 Beam Delivery System - Dr Andrei Seryi (SLAC)   (Ramsey Auditorium)
14:05 RTML - Dr Nikolay Solyak (FNAL)   (Ramsey Auditorium)
Slides
13:30
ALCPG Plenary (until 14:30) (1 West)
13:30 Report from US Funding Agencies on Detector R&D - Gerald Blazey (DOE)   (1 West)
Slides
14:00 ILC communicator resources for the Physics and Detector Community   (1 West)
Slides
13:30
Tour of Electropolishing Facility - ANL (until 17:00) ()
13:30
Vertex Detector Review (until 17:30) (Curia II (WH2SW))
14:15
SiD concept (until 16:00) (1 West)
14:30
Tour of ALCPG Detector R&D (until 17:00) ()
14:30
Tour of ILC Accelerator R&D (until 17:00) ()
17:00
Banquet Transportation (until 17:15) ()
18:00 --- Banquet - Walter Payton's Roundhouse, <font size='2'>For <b> more info </b> click <a href="http://www.walterpaytonsroundhouse.com/content/2.html">here</a></FONT><br> ---
12:00
Joint Closing Plenary (until 13:00) (Ramsey Auditorium)
12:00 Research Director Remarks - Sakue Yamada (KEK)   (Ramsey Auditorium)
12:15 ILCSC chair Remarks - Enzo Iarocci (INFN)   (Ramsey Auditorium)
12:30 GDE Remarks - Marc Ross (FNAL)   (Ramsey Auditorium)
Slides
13:00 --- Box Lunches ---
13:15
Detector Concepts II - 4th (until 17:30) (Woodshed (WH7NW))
13:15 Tracking Studies for the ILC   (Woodshed (WH7NW))
13:15
Detector Concepts II - ILD (until 17:30) (One North)
13:15 Moving towards the LOI - Dr Ties Behnke (DESY)   (One North)
Slides
13:25 Report from the Optimzation WG - Dr Mark Thomson (University of Cambridge)   (One North)
13:55 Discussion: LOI plans   (One North)
14:25 Report from the MDI worksin group - Dr Toshiaki Tauchi (KEK)   (One North)
Slides
14:45 The Role of the R&D collaborations in the age of LOI's: CALICE viewpoint - Felix Sefkow (DESY)   (One North)
Slides
14:55 The role of the R&D collaborations in the age of LOI's: the ILD viepoint - Prof. Hitoshi Yamamoto (Tohoku University)   (One North)
Slides
15:05 Discussion: the relation between R&D groups and ILD   (One North)
13:15
Detector Concepts II - SiD (until 17:00) (1 West)
13:15 muon/PID Status - Dr Henry Band (U. Wisconsin)   (1 West)
Slides
13:35 Forward Systems - Bill Morse (BNL)   (1 West)
13:55 IR and MDI - Dr Thomas Markiewicz (SLAC)   (1 West)
Slides
14:25 Engineering and Solenoid - Kurt Krempetz (Fermilab)   (1 West)
Slides
14:55 Electronics - Dr Gunther Haller (SLAC)   (1 West)
Slides
15:15 --- break ---
15:35 Optimization - Martin Breidenbach (SLAC)   (1 West)
Slides
15:55 Review of LOI Tasks - Prof. Harry Weerts (Argonne National Laboratory)   (1 West)
Slides
16:20 Discussion - John Jaros (SLAC)   (1 West)
13:30
Vertex Detector Review (until 17:00) (Curia II (WH2SW))