TILC09

from Thursday, 16 April 2009 (10:00) to Tuesday, 21 April 2009 (23:30)
Tsukuba International Congress Center ( Epochal )

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
16 Apr 2009
17 Apr 2009
18 Apr 2009
19 Apr 2009
20 Apr 2009
21 Apr 2009
AM
10:00
ILD SW Workshop (until 18:30) (KEK, 4th Building, 1F Seminar Hall)
more information
pictures
10:00 Keynote - Workshop charge - Akiya Miyamoto (KEK)   (KEK, 4th Building, 1F Seminar Hall)
Slides
10:10 LDC software tools - Frank Gaede (DESY)   (KEK, 4th Building, 1F Seminar Hall)
Slides
10:30 GLD software tools - Akiya Miyamoto (KEK)   (KEK, 4th Building, 1F Seminar Hall)
Slides
10:50 Comments from Users - Marlin et al - Mikael Berggren (DESY Hamburg)   (KEK, 4th Building, 1F Seminar Hall)
Slides
11:20 Comments from MarlinReco users in Asia - Dr. Taikan SUEHARA (The University of Tokyo)   (KEK, 4th Building, 1F Seminar Hall)
Slides
11:40 Comments from JSF Users - Dr. Katsumasa IKEMATSU (KEK/IPNS)   (KEK, 4th Building, 1F Seminar Hall)
Slides
12:00 --- lunch ---
13:30 Comments from Users - testbeams - Dr. Niels Meyer (DESY)   (KEK, 4th Building, 1F Seminar Hall)
Slides
14:00 tracking code in JSF - Keisuke Fujii (IPNS, KEK)   (KEK, 4th Building, 1F Seminar Hall)
Slides
14:30 tracking code in MarlinReco - Dr. Steve Aplin (DESY)   (KEK, 4th Building, 1F Seminar Hall)
Slides
15:00 discussion: future plans for physics studies - Dr. Mark Thomson (University of Cambridge)   (KEK, 4th Building, 1F Seminar Hall)
Slides
16:10 --- coffee break ---
16:30 Expert discussion: future plans - Akiya Miyamoto (KEK) Frank Gaede (DESY)   (KEK, 4th Building, 1F Seminar Hall)
08:30
Registration (until 09:30) (1F, Entrance Hall)
09:30
Joint Plenary (until 12:30) (Main Convention Hall)
09:30 Welcome Address - Atsuto Suzuki (KEK)   (Main Convention Hall)
Slides
09:55 Report of ILCSC - Enzo Iarocci   (Main Convention Hall)
10:10 Promoting advanced accelerator science & technology with the Industry-Government-Academia collaboration - Masato Arima (Advanced Accelerator Association)   (Main Convention Hall)
Slides
10:25 --- break ---
10:55 High Energy Physics and ILC - Prof. Seong Youl Choi (Chonbuk National University)   (Main Convention Hall)
Slides
11:30 Research Director Report - Sakue Yamada (KEK)   (Main Convention Hall)
Slides
12:00 GDE update - Dr. Barry Barish (GDE)   (Main Convention Hall)
Slides
09:00
AAP Review (until 12:30) (Room 201)
09:00 Civil Facilities - Victor Kuchler (Fermilab)   (Room 201)
CFS Agenda
CFS Proposed Presentations
09:00
ACFA: CAL/Muon/DAQ (until 10:30) (Room 401)
text
09:00 SCECAL beam test results - Mr. Yuji Sudo (University of Tsukuba)   (Room 401)
Slides
09:25 SiW ECAL - Testbeam Results - Michele Faucci Giannelli   (Room 401)
Slides
09:50 Recent development of SDHCAL using GRPC - Kieffer Robert   (Room 401)
Slides
09:00
ACFA: MDI (until 10:30) (Room 304)
text
09:00 MDI status reports from three LoI groups - SiD (WebEx) - Marco Oriunno (SLAC)   (Room 304)
Slides
09:25 MDI status reports from three LoI groups - ILD - Dr. Karsten Buesser (DESY)   (Room 304)
Slides
09:50 MDI status reports from three LoI groups - 4th - Prof. John Hauptman (Iowa State)   (Room 304)
Slides
10:15 Discussion for common R&D issues - experimental hall, beam line, etc.   (Room 304)
09:00
ACFA: Physics and Benchmark (until 10:40) (Room 202)
09:00 Study of ZH --> mumuH/eeH with ILD - Mr. Hengne Li (LAL / Orsay)   (Room 202)
Slides
09:20 Study of ZH --> mumuH/eeH with SiD - Dr. Timothy Barklow (SLAC)   (Room 202)
Slides
09:40 Higgs Studies in the 4th Concept - Dr. Corrado Gatto (INFN)   (Room 202)
Slides
10:00 Analysis of the Higgs hadronic branching ratios in the ZH to llqq channel with ILD - Dr. Roberval Walsh (University of Edinburgh)   (Room 202)
Slides
10:20 Study of HZ -> mumu qq / ccqq by SiD - Dr. Marcel Stanitzki (Rutherford Appleton Laboratory)   (Room 202)
Slides
09:00
GDE Beam Delivery System (until 10:30) (Room 404)
text
09:00
GDE Damping Ring (until 10:30) (Room 405A)
09:00 Strip line kicker design - David Alesini (INFN-LNF) Fabio Marcellini (INFN-LNF)   (Room 405A)
Slides
09:30 Fast Kicker Pulser Development at SLAC - Craig Burkhart (SLAC)   (Room 405A)
Slides
10:00 Fast kicker test at ATF - Takashi Naito (KEK)   (Room 405A)
Slides
09:00
GDE Main Linac (until 10:30) (Room 303)
09:00 STF cavity status - Eiji Kako (KEK)   (Room 303)
Slides
09:15 US Status - Mark Champion (FNAL)   (Room 303)
Slides
09:30 EU Status - Lutz Lilje (DESY)   (Room 303)
Slides
09:45 Preparation for AAP (e.g. cavity count)   (Room 303)
more information
10:05 Large-Grain - Dr. Rongli Geng (Jefferson Lab)   (Room 303)
Slides
09:00
GDE Sources (until 10:30) (Room 405B)
agenda
09:00 Minimum Machine Simulations - Wanming   (Room 405B)
Slides
09:20 Linac based compton source - Polyanskiy   (Room 405B)
Slides
09:40 Compton experiment on ATF - Dr. Tohru Takahashi Takahashi (Hiroshima University)   (Room 405B)
Slides
10:00 Discussion   (Room 405B)
09:00
IDAG (until 12:30) (Room 403)
10:30 --- coffee break ---
11:00
ACFA: CAL/Muon/DAQ (until 12:30) (Room 401)
text
11:00 MPPC/scintillator for SCECAL - Prof. Tohru Takeshita (Shinshu University)   (Room 401)
Slides
11:25 SiW ECal - Technological Prototype - Roman Poeschl (LAL)   (Room 401)
Slides
11:00
ACFA: Physics and Benchmark (until 12:40) (Room 202)
11:00 ZH --> qqbar ccbar study at ILD00 - Liu Chao (University of science and technology of China)   (Room 202)
Slides
11:20 Study of ZH--> nu nu H with ILD - Kohei Yoshida (Tohoku University)   (Room 202)
Slides
11:40 Chargino/neutralino mass measurement by SiD - Andrei Nomerotski (University of Oxford)   (Room 202)
Slides
11:57 Tau polarization study by SiD - Dr. Timothy Barklow (SLAC)   (Room 202)
Slides
12:14 Tau and SUSY study by ILD - Dr. Taikan SUEHARA (The University of Tokyo)   (Room 202)
Slides
11:00
ACFA: Vertex/Tracking (until 12:30) (Room 304)
11:00 Micromegas TPC Large Prototype beam tests - David Attie (CEA Saclay)   (Room 304)
Slides
11:25 Update on Silicon Pixel Readout for a TPC at NIKHEF - Jan Timmermans (NIKHEF)   (Room 304)
animated picture
Slides
11:50 GEM TPC Large Prototype beam tests - Akira Sugiyama (Saga Univ.)   (Room 304)
Slides
11:00
GDE Beam Delivery System (until 12:30) (Room 404)
text
11:00 Status of AT2 commissioning to that moment - Dr. Glen White (SLAC)   (Room 404)
Slides
11:30 Plan and priorities for the next commissioning periods - Philip Bambade (Laboratoire de l''Accelerateur Lineaire (LAL) (IN2P3) (LAL))   (Room 404)
Slides
12:00 Longer term plans, in particular SC FD for ATF2 - Dr. Brett Parker (BNL)   (Room 404)
Slides
11:00
GDE Damping Ring - Junji Urakawa (KEK) (until 12:30) (Room 405A)
11:00 Low Emittance Tuning at CesrTA - David Rubin   (Room 405A)
Slides
11:25 Fast ion study - Nobuhiro Terunuma (KEK)   (Room 405A)
Slides
11:50 BPM DR Upgrade plan - Manfred Wendt (FNAL)   (Room 405A)
Slides
11:00
GDE Main Linac (until 12:30) (Room 303)
11:00 STF T-map results - Dr. Yasuchika Yamamoto (KEK)   (Room 303)
Slides
11:15 STF optical inspection results - Dr. Ken Watanabe (KEK)   (Room 303)
Slides
11:30 Optical inspection at DESY - Mr. Sebastian Aderhold (DESY)   (Room 303)
Slides
11:45 Optical inspection in the US - Dr. Rongli Geng (Jefferson Lab)   (Room 303)
Slides
12:05 Basic R&D of EP surface - Dr. Takayuki SAEKI (KEK)   (Room 303)
Slides
12:15 Discussion of Re-Baseline   (Room 303)
11:00
GDE Sources (until 12:30) (Room 405B)
agenda
11:00 Electron Source Update - Axel Brachmann (SLAC)   (Room 405B)
Slides
11:30 Alternative scheme for polarized electron source - Tomizawa   (Room 405B)
Slides
11:50 CLIC capture and acceleration studies - Rinolfi   (Room 405B)
Slides
12:10 Discussion   (Room 405B)
08:30
AAP Review (until 12:30) (Room 201)
08:30 AAP Executive Committee   (Room 201)
09:30 SRF R&D   (Room 201)
09:00
ACFA and GDE/BDS Joint - Yamamoto Hitoshi (Tohoku U.) (until 10:30) (Room 202)
09:00 Report from MDI common task group - Dr. Karsten Buesser (DESY)   (Room 202)
Slides
09:30 4th : Push-Pull issue - Prof. John Hauptman (Iowa State)   (Room 202)
Slides
09:45 ILD: Push-Pull issue - Dr. Toshiaki Tauchi (KEK)   (Room 202)
Slides
10:00 SiD : Push-Pull issue - Martin Breidenbach (SLAC)   (Room 202)
Slides
10:15 Discuccion on Push-Pull issue   (Room 202)
09:00
GDE CFS (until 10:30) (Room 405A)
09:00
GDE CLIC-ILC Cost (until 10:30) (Room 404)
09:20 CLIC Cost & Schedule WG: mandate, organization, activities 2009 - Philippe Lebrun (CERN)   (Room 404)
Slides
09:40 Probabilistic Cost Analysis - Philippe Lebrun (CERN)   (Room 404)
Slides
09:00
GDE Damping Ring - Mark Palmer (Cornell) (until 10:30) (Room 303)
09:00 e-cloud studies at LNF - Theo Demma (INFN-LNF)   (Room 303)
Slides
09:25 Electron cloud studies at LBL - Stefano De Santis (LBL)   (Room 303)
Slides
09:50 e-cloud measurements and simulations at CesrTA - Gerald Dugan (Cornell)   (Room 303)
Slides
09:00
GDE Sources (until 10:30) (Room 405B)
agenda
09:00 Target Shock Wave study - Dr. Stefan Hesselbach (IPPP, Durham University)   (Room 405B)
Slides
09:20 Emittance increase simulation - Dr. Kiyoshi Kubo (KEK)   (Room 405B)
Slides
09:40 Beam test plans at KEK (window, liquid lead, hybrid target, undulator?) - Prof. Junji Urakawa (KEK)   (Room 405B)
Slides
10:10 Demonstrate the Polarized Electron Source for CLIC - Dr. John Sheppard (SLAC)   (Room 405B)
Slides
09:00
IDAG (until 12:30) (Room 403)
09:00
Quark Net/ACFA Teacher's School (e-Lab) (until 17:00) (Room 101)
10:30 --- coffee break ---
11:00
ACFA and GDE/BDS Joint - Buesser Karsten (DESY) (until 12:30) (Room 202)
11:00 Report from GDE BDS group - Dr. Andrei Seryi (SLAC)   (Room 202)
Slides
11:30 Luminosity, Energy, Polarozation measurement - Dr. Jenny List (DESY)   (Room 202)
Slides
11:50 Discussion on IR issues   (Room 202)
11:00
GDE CFS (until 12:30) (Room 405A)
11:00
GDE CLIC-ILC Cost (until 12:30) (Room 404)
11:00 LHC Scheduling Applied to CLIC & ILC - Katy Foraz (CERN)   (Room 404)
Slides
11:20 Discussion of ILC Governance Issues - Brian Foster (Oxford Univ.)   (Room 404)
11:00
GDE Damping Ring - Mark Palmer (Cornell) (until 12:50) (Room 303)
11:00 e-cloud R&D at KEKB - Yusuke Suetsugu (KEK)   (Room 303)
Slides
11:25 Low Emittance Tuning at ATF - Shigeru Kuroda (KEK)   (Room 303)
Slides
11:50 Discussion and Plans for "Minimum Machine" - All   (Room 303)
11:00
GDE Sources (until 12:30) (Room 405B)
agenda
11:00 Discussion   (Room 405B)
08:30
AAP Review (until 10:30) (Room 201)
08:30 AAP Executive Committee   (Room 201)
09:30 Minimum Machine - Ewan Paterson (SLAC)   (Room 201)
Min Mach doc
Slides
09:00
ACFA: MDI (until 10:30) (Room 202)
text
09:00 Current status of Shintake Monitor for ATF2 - Dr. Yoshio Kamiya (ICEPP, The University of Tokyo)   (Room 202)
Slides
09:25 Monalisa by Oxford university group - Dr. Paul Coe (John Adams Institute for Accelerator Science, University of Oxford)   (Room 202)
Slides
09:50 Cavity beam orbit tilt monitor - Mr. Daisuke Okamoto (Tohoku University)   (Room 202)
Slides
09:00
ACFA: Vertex/Tracking (until 10:30) (Room 304)
09:00 First results with prototype ISIS devices for ILC vertex detector - Prof. Chris Damerell (Rutherford)   (Room 304)
09:19 Towards CMOS pixel sensors fully adapted to the inner and outer layers of the ILC vertex detector - Marc Winter (Institut de Recherches Subatomiques (IReS))   (Room 304)
Slides
09:43 Development of Readout ASIC for FPCCD Vertex Detector - Kennousuke Itagaki (Tohoku Univ.)   (Room 304)
Slides
10:07 Bremstrahlung background studies for the ILD vertex detector - Rita De-Masi (IPHC-Strasbourg)   (Room 304)
Slides
09:00
GDE CFS & Main Linac (HLRF) (until 10:30) (Room 303)
09:00 New Phase Shifter Development - Dr. Christopher Nantista (SLAC)   (Room 303)
Slides
09:20 Development of Waveguide Component at KEK - Dr. Sergey Kazakov (KEK)   (Room 303)
Slides
09:40 Test result of Circulator elimination at STF1 in KEK - Dr. Shinichiro Michizono (KEK)   (Room 303)
Slides
10:00 Coupler tunability and power distibution system - Prof. Shuichi Noguchi (KEK)   (Room 303)
Slides
09:00
GDE Main Linac (until 10:30) (Room 404)
09:00 FNAL cryomodule development (3.9GHz and 1.8GHz) and layout in NML - Don Mitchell (FNAL)   (Room 404)
Cryomodules at FNAL
Webex information
09:25 Schedule and Design of the S1‐G cryomodules - Dr. Norihito Ohuchi (KEK)   (Room 404)
Slides
09:40 Confirming the components for S1‐G cryomodules and the responsible labs.   (Room 404)
Slides
10:10 Thermal analysis works for S1‐G cryomodules - Serena Barbanotti (INFN Milano LASA) Paolo Pierini (INFN Milano LASA)   (Room 404)
09:00
IDAG (until 12:30) (Room 403)
10:30 --- coffee break ---
11:00
AAP Review (until 12:35) (Room 201)
11:00 Electron Source - Axel Brachmann (SLAC)   (Room 201)
background material
Slides
11:20 RTML (Bunch Compressor) - Dr. Nikolay Solyak (FNAL)   (Room 201)
background material
Slides
11:50 BDS / MDI - Dr. Andrei Seryi (SLAC)   (Room 201)
background material
Slides
12:20 Simulation (beam dynamics) - Dr. Kiyoshi Kubo (KEK)   (Room 201)
Slides
11:00
ACFA: CAL/Muon/DAQ (until 12:52) (Room 304)
text
11:00 New HCAL Idea (WebEx) - Dr. Adam Para (Fermilab)   (Room 304)
Slides
11:23 HCAL Calibration with Track Segments Hadronic Showers: CALICE & ILD - Shaojun Lu (Max-Planck-Institute for Physics)   (Room 304)
Slides
11:46 A summary talk on the RPC-DHCAL effort - Prof. Harry Weerts (Argonne National Laboratory)   (Room 304)
Slides
12:10 Progress of the SiD ECAL - Dr. Marcel Stanitzki (Rutherford Appleton Laboratory)   (Room 304)
Slides
11:00
ACFA: MDI (until 12:30) (Room 202)
text
11:00 Development of Pair Monitor - Yutaro Sato (Tohoku U.)   (Room 202)
Slides
11:25 The far forward regon of the SiD detector - Dr. Thomas Markiewicz (SLAC)   (Room 202)
Slides
11:50 Forward Calorimetry - Dr. Sergej Schuwalow (DESY-Zeuthen)   (Room 202)
Slides
11:00
ACFA: Physics (until 12:40) (Room 401)
11:00 Study on Little Higgs with T-parity - Dr. Yosuke Takubo (Tohoku University)   (Room 401)
Slides
11:20 Enhanced multi-Higgs production within the general 2HDM - Robert N. Hodgkinson (KEK)   (Room 401)
Slides
11:40 Collider Phenomenology of a TeV-scale model for Neutrino Mass, Dark matter, and Baryon Asymmetry - Shinya Kanemura (Toyama U.)   (Room 401)
Slides
12:00 Discrimination of the type of the Yukawa interaction in the two-Higgs-doublet model - Kei Yagyu (Toyama U.)   (Room 401)
Slides
12:20 Stau mass measurement (sps1'a) in ILD - Mikael Berggren (DESY Hamburg)   (Room 401)
Slides
11:00
GDE CFS & Main Linac (HLRF) (until 12:30) (Room 303)
11:00 RF Cluster Concept - Dr. Christopher Nantista (SLAC)   (Room 303)
Slides
11:20 DRFS - Dr. Shigeki Fukuda (KEK)   (Room 303)
Slides
11:40 CFS of RF Cluster Scheme - Victor Kuchler (Fermilab)   (Room 303)
Slides
12:00 CFS of DRFS - Dr. atsushi Enomoto (KEK)   (Room 303)
Slides
12:20 LLRF Comparison for RF Cluster and DRFS - Dr. Shinichiro Michizono (KEK)   (Room 303)
Slides
11:00
GDE Main Linac (until 12:30) (Room 404)
11:00 Measurement items and methods - Paolo Pierini (INFN Milano LASA) Mr. Tom Peterson (FNAL) Dr. Norihito Ohuchi (KEK)   (Room 404)
Slides
11:20 Thermal sensors - Dr. Norihito Ohuchi (KEK)   (Room 404)
Slides
11:40 WPMs - Hitoshi Hayano (KEK)   (Room 404)
Slides
11:50 Assembly procedure and tools of FNAL and DESY cavities - Mr. Tug Arkan (Fermilab)   (Room 404)
Slides
12:10 Assembly procedure and tools of KEK cavities - Eiji Kako (KEK) Dr. Norihito Ohuchi (KEK)   (Room 404)
Slides
09:00
ACFA Plenary - Hiroaki Aihara (U. Tokyo) (until 10:30) (Main Convention Hall)
09:00 MDI summary - Prof. Jie Gao (IHEP)   (Main Convention Hall)
Slides
09:15 Vertex/Tracking summary - Prof. Yulan Li (Tsinghua University)   (Main Convention Hall)
Poster
Slides
09:30 CAL/Muon/DAQ Summary - Roman Poeschl   (Main Convention Hall)
Slides
09:45 Sim/Rec/Opt Summary - Dr. Taikan SUEHARA (The University of Tokyo)   (Main Convention Hall)
Slides
10:00 Physics Summary - Nobuchika Okada (KEK)   (Main Convention Hall)
Slides
10:15 Gamma-Gamma Summary - Prof. Valery Telnov (Budker INP, Novosibirsk)   (Main Convention Hall)
Slides
09:00
GDE Plenary (until 10:30) (Room 201)
09:00 Sources - Prof. Jim Clarke (STFC Daresbury Lab)   (Room 201)
Slides
09:10 Damping Ring - Dr. Susanna Guiducci (INFN)   (Room 201)
Slides
09:20 Main Linac/SCRF - Chris Adolphsen (SLAC) Hitoshi Hayano (KEK)   (Room 201)
Slides
09:30 BDS - Dr. Andrei Seryi (SLAC)   (Room 201)
Slides
09:40 Beam Dynamics - Dr. Nikolay Solyak (FNAL)   (Room 201)
Slides
09:50 CFS - Victor Kuchler (Fermilab)   (Room 201)
10:00 CLIC/ILC - Peter Garbincius (FNAL)   (Room 201)
Slides
10:10 Design and Intergration - Ewan Paterson (SLAC)   (Room 201)
Slides
10:20 AAP - Dr. Eckhard Elsen (DESY)   (Room 201)
Slides
11:00
Closing Joint Plenary (until 12:30) (Main Convention Hall)
11:00 GDE Summary - Prof. Akira Yamamoto (High Energy Accelerator Research Organization (KEK))   (Main Convention Hall)
Slides
11:40 Concluding Remark - Sachio Komamiya (U. Tokyo)   (Main Convention Hall)
Slides
PM
12:30
AAP Review (until 14:30) (Room 201)
12:30
GDE EC (until 14:30) (Room 404)
12:30
IDAG (until 14:00) (Room 403)
14:10
ACFA Plenary - Sakue Yamada (KEK) (until 15:30) (Main Convention Hall)
14:10 Workshop Charge - Prof. Hitoshi Yamamoto (Tohoku University)   (Main Convention Hall)
Slides
14:30 4th LOI : detector - Dr. Franco Grancagnolo (INFN Lecce)   (Main Convention Hall)
Slides
15:00 4th LOI : performance - Dr. Corrado Gatto (INFN)   (Main Convention Hall)
Slides
14:30
AAP Review (until 15:30) (Room 201)
14:30 TDP1- Interim Review - Barry Barish (GDE)   (Room 201)
Slides
15:30 --- break ---
16:00
AAP Review (until 18:00) (Room 201)
16:00 Project Managers Report - Nicholas Walker (DESY) Marc Ross (FNAL)   (Room 201)
Slides
16:00
ACFA Plenary - Sakue Yamada (KEK) (until 18:00) (Main Convention Hall)
16:00 ILD LOI: performance - Dr. Mark Thomson (University of Cambridge)   (Main Convention Hall)
Slides
16:30 ILD LOI : detector - Dr. Yasuhiro Sugimoto (KEK)   (Main Convention Hall)
Slides
17:00 SiD LOI : detector - Prof. Hiro Aihara (Tokyo Univ.)   (Main Convention Hall)
Slides
17:30 SiD LOI : performance - Andrei Nomerotski (University of Oxford)   (Main Convention Hall)
Slides
18:00
Reception (until 21:00) (in front of Main Convention Hall)
12:30
AAP Review (until 14:00) (Room 201)
12:30
GDE EC (until 14:00) (Room 404)
12:30 --- lunch ---
14:00
AAP Review (until 15:30) (Room 201)
14:00 CesrTA Test Facility/ Electron Cloud - Mark Palmer (Cornell University LEPP)   (Room 201)
Background Materials
CesrTA and ILC EC R&D Overview
CesrTA EC R&D
CesrTA LET
Proposed Presentations
14:00
ACFA: Gamma-Gamma (until 15:30) (Room 401)
14:00 Calibration of energy at the photon collider - Prof. Valery Telnov (Budker INP, Novosibirsk)   (Room 401)
Slides
14:15 Status of Laser Technology (TBC) - Dr. Jeff Gronberg (LLNL)   (Room 401)
Slides
14:30 Status of Optical Cavity R&D - Dr. Tohru Takahashi Takahashi (Hiroshima University)   (Room 401)
Slides
14:45 BDS issues - Dr. Andrei Seryi (SLAC)   (Room 401)
Slides
15:00 Discussion: Toward the step forward   (Room 401)
14:00
ACFA: Physics and Benchmark (until 15:40) (Room 202)
14:00 ttbar in 4th - Prof. John Hauptman (Iowa State)   (Room 202)
Slides
14:20 Study of top mass and couplings by SiD - Norman Graf (SLAC)   (Room 202)
Slides
14:40 Physics benchmarking study using top-quark pair production at Ecm = 500 GeV for the ILD - Dr. Katsumasa IKEMATSU (KEK/IPNS)   (Room 202)
Slides
15:00 Measuring the Higgs self coupling using the ILD detector - Mr. Michele Giannelli (RHUL)   (Room 202)
Slides
15:20 ZH jets mode study with realistic PFA - Mr. Hiroaki Ono (Nippon Dental University)   (Room 202)
Slides
14:00
ACFA: Vertex/Tracking (until 15:30) (Room 304)
14:00 Performance of the SiD vertex and tracker design; a status report - Marcel Demarteau (FNAL)   (Room 304)
Slides
14:24 Current Status of the Tracking Software used for ILD Mass Simulation. - Dr. Steve Aplin (DESY)   (Room 304)
Slides
14:48 4th tracker performance - Dr. Franco Grancagnolo (INFN Lecce)   (Room 304)
Slides
15:13 Vertex reconstruction with tracks described by a Gaussian mixture - Dr. Winfried Mitaroff (Austrian Academy of Sciences / Inst. of High Energy Physics)   (Room 304)
Slides
14:00
GDE Beam Delivery System (until 16:00) (Room 404)
text
14:00
GDE Main Linac (until 16:00) (Room 303)
14:00 STF cryomodule test, mag. shield, coupler test - Eiji Kako (KEK)   (Room 303)
Slides
14:20 Lorentz-detuning measurement and compensation - Dr. Yasuchika Yamamoto (KEK)   (Room 303)
Slides
14:35 Blade tuner test - Carlo Pagani (INFN Milano LASA)   (Room 303)
Slides
14:50 Slide-jack tuner room temp measurement - Hitoshi Hayano (KEK)   (Room 303)
Slides
15:05 Review plug-compatible boundary and specifications, decide boundary of input-coupler - Jim Kerby (Fermi National Accelerator Lab. (Fermilab)) Hitoshi Hayano (KEK)   (Room 303)
Slides
14:00
GDE Sources (until 16:00) (Room 405B)
agenda
14:00 Conventional source studies - Dr. tsunehiko omori (KEK)   (Room 405B)
Slides
14:30 Source Integration Update - Collomb   (Room 405B)
Slides
14:50 Target Experiment Report - Dr. Ian Bailey (Cockcroft Institute/ University of Liverpool)   (Room 405B)
Slides
15:20 Undulator Status Report - Rochford   (Room 405B)
Slides
15:40 Discussion   (Room 405B)
14:00
IDAG (until 17:30) (Room 403)
15:00
Public Lecture ( in Japanese ) (until 16:30) (Main Convention Hall)
15:30 --- Coffee Break ---
16:00
AAP Review (until 18:30) (Room 404)
16:00 FLASH Test Facility - John Carwardine (Argonne)   (Room 404)
background material
Slides
17:00 AAP Executive Committee   (Room 404)
16:00
ACFA Plenary - Okada Yasuhiro (KEK) (until 17:30) (Room 202)
16:00 Cosmological Connections to LHC and ILC physics - Prof. Shigeki Matsumoto (Univ. of Toyama)   (Room 202)
Slides
16:40 Report from Physics Common Task group - Keisuke Fujii (IPNS, KEK)   (Room 202)
Slides
17:00 Gamma-gamma physics report - Dr. Timothy Barklow (SLAC)   (Room 202)
Slides
16:00
GDE Design and Integration (until 18:30) (Room 201)
16:00 FF DESIGN, TRAVELING FOCUS, ENERGY UPGRADE   (Room 201)
16:10 E+ SOURCE DESIGN , UNDULATOR at end of LINAC   (Room 201)
16:20 3.2 km CIRCUMFERENCE DR DESIGN   (Room 201)
16:30 SINGLE STAGE BUNCH COMPRESSOR   (Room 201)
16:40 3D CAD COLLABORATION - Dr. Lars Hagge (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY)) John Andrew Osborne (CERN)   (Room 201)
16:50 STATUS/ R&D PLANS FOR KLYSTRON CLUSTER   (Room 201)
17:00 STATUS/R&D PLANS FOR DRFS   (Room 201)
17:10 Discussion of Future Plans - Ewan Paterson (SLAC)   (Room 201)
17:35 PATH TOWARD A RE-BASELINE and SPECIFIC GOALS FOR THE MEETING MAY 28,29 at DESY   (Room 201)
12:30
AAP Review (until 14:00) (Room 201)
12:30
GDE EC (until 14:00) (Room 404)
12:30
WWS OC Meeting (until 14:00) (Room 401)
12:30 --- lunch ---
14:00
AAP Review (until 15:30) (Room 201)
14:00 SRF R&D   (Room 201)
14:00
ACFA: Gamma-Gamma (until 15:30) (Room 401)
14:00 Neutral Higgs boson pair production in phton-photon annihilation in the Two Higgs Doublet Model - Rui Santos (NExt Institute and SHEP)   (Room 401)
Slides
14:20 Study on gamma gamma -> hh - Nozomi Maeda (Hiroshima U.)   (Room 401)
14:40 Introduction to the dIscussion on Physics case of the PLC as the first stage of ILC - Prof. Valery Telnov (Budker INP, Novosibirsk)   (Room 401)
Slides
14:50 Discussion: physics case of the PLC as the first stage of ILC   (Room 401)
14:00
ACFA: Sim/Rec/Opt (until 15:30) (Room 202)
more information
14:00 Flavour tagging performance studies for the ILD LOI - Dr. Roberval Walsh (University of Edinburgh)   (Room 202)
Slides
14:20 A new jet-clustering algorithm using vertex information - Hiroki Kawahara (U. Tokyo)   (Room 202)
Slides
14:40 Extracting longitudinal shower development information from crystal calorimetery plus tracking - Gagan Mohanty (TIFR)   (Room 202)
Slides
15:00 Current Status and Recent Activitites on Grid at KEK - Go Iwai (KEK)   (Room 202)
Slides
14:00
ACFA: Vertex/Tracking (until 15:30) (Room 304)
14:00 Forward tracking at the next e+e- collider - Alberto Ruiz Jimeno (Universidad de Cantabria)   (Room 304)
Slides
14:30 Integrating Silicon tracking in the ILC detectors concepts: solutions and challenges - Dr. Aurore Savoy-Navarro (LPNHE-Paris/CNRS-IN2P3)   (Room 304)
Slides
14:55 A mixed mode chip in 130 nm for Silicon Strips Readout at the Linear Collider - Dr. Aurore Savoy-Navarro (LPNHE-Paris/CNRS-IN2P3)   (Room 304)
14:00
GDE CLIC-ILC Cost (until 15:30) (Room 404)
14:00 ICET: ILC Cost Estimating Tool - demonstration & status - Peter Garbincius (FNAL)   (Room 404)
14:00
IDAG (until 17:30) (Room 403)
14:00 IDAG Group 1 and 2   (Room 403)
14:00 IDAG Group 3   (Anteroom 201)
14:00 IDAG Group 4   (Room 405B)
15:30 --- coffee break ---
16:00
AAP Review (until 18:30) (Room 201)
16:00 ATF2 - Andrei Seryi (SLAC)   (Room 201)
background material
Slides
17:00 AAP Executive Committee   (Room 201)
16:00
ACFA: CAL/Muon/DAQ (until 17:55) (Room 304)
text
16:00 Alternative options for SiD Hadron Calorimetry - Prof. Andy White (University of Texas at Arlington)   (Room 304)
Slides
16:25 1M2 GRPC acquisition system - Mr. Christophe Combaret (IPNL)   (Room 304)
Slides
16:50 A New SLAC Test Beam - John Jaros (SLAC)   (Room 304)
Slides
17:15 Scintillator HCAL overview - Felix Sefkow (DESY)   (Room 304)
Slides
17:35 Dual-Readout: New Results and Possible Futures - Prof. John Hauptman (Iowa State)   (Room 304)
Slides
16:00
ACFA: Physics (until 17:30) (Room 401)
16:00 Study on ZHH - Dr. Yosuke Takubo (Tohoku University)   (Room 401)
Slides
16:20 Role of polarization in probing anomalous gauge interactions of the Higgs boson and signature of anomalous Higgs interactions at a linear collider - Sudhansu S. Biswal (Indian Institute of Science, Bangalore)   (Room 401)
Slides
16:50 Top Yukawa Measurement - Ryo Yonamine (Graduate School of Advanced Study)   (Room 401)
Slides
17:10 Dark Matter - Masaki Asano (Tohoku U.)   (Room 401)
Slides
16:00
ACFA: Sim/Rec/Opt (until 17:40) (Room 202)
more information
16:00 Status of the 4th software tools - Dr. Corrado Gatto (INFN)   (Room 202)
Slides
16:20 Status of the ALCPG tools and lessons learned from the LOI process - Norman Graf (SLAC)   (Room 202)
Slides
16:40 Status of the ILD software tools - Frank Gaede (DESY)   (Room 202)
Slides
17:00 How LC software could profit from LHC software [WebEx] - Pere Mato (CERN)   (Room 202)
Slides
17:20 Discussion on future software for ILC   (Room 202)
16:00
GDE CLIC-ILC Cost (until 17:30) (Room 404)
16:00 Working toward a common CLIC-ILC document on Cost Risk - Philippe Lebrun (CERN) Peter Garbincius (FNAL)   (Room 404)
16:00
GDE Main Linac (until 17:30) (Room 303)
17:30
GDE EC (until 21:00) (Room 404)
12:30
Physics and Experimental Board Meeting (until 14:00) (Room 403)
13:00
AAP Review (until 14:30) (Room 201)
13:00
GDE EC (until 14:30) (Room 404)
13:00 --- lunch ---
14:00
ACFA Plenary - Brau James (U. Oregon) (until 15:30) (Room 202)
14:00 Report from R&D Common Task group - Marcel Demarteau (Fermi National Accelerator Laboratory (FNAL))   (Room 202)
Slides
14:30 LCTPC result - Jan Timmermans (NIKHEF)   (Room 202)
Slides
15:05 Software Common Task group report - Norman Graf (SLAC)   (Room 202)
Slides
14:30
AAP Review (until 15:30) (Room 201)
14:30 Damping Rings - Dr. Susanna Guiducci (INFN)   (Room 201)
background material
Slides
15:00 Positron Source - Prof. Jim Clarke (STFC Daresbury Lab)   (Room 201)
background material
Slides
14:30
GDE Main Linac & Beam Dynamics (until 15:50) (Room 303)
Webex Information
14:30 Low energy quads - VLADIMIR KASHIKHIN (FERMILAB)   (Room 303)
Slides
14:50 General quad issues (discussion) - Chris Adolphsen (SLAC)   (Room 303)
15:10 Alignment studies - Mr. John Dale (University of Oxford / JAI)   (Room 303)
Slides
15:30 Overview of RTML emittance control - Dr. Nikolay Solyak (FNAL)   (Room 303)
Slides
15:30 --- coffee break ---
16:00
AAP Review (until 19:00) (Room 201)
16:00 Project Manager Summary - Dr. Nicholas Walker (DESY) Marc Ross (FNAL)   (Room 201)
presentation (edited)
17:00 AAP Executive Session   (Room 201)
16:00
ACFA Plenary - Richard Francois (LAL) (until 17:30) (Room 202)
16:00 IDAG report - Michel Davier   (Room 202)
Slides
16:20 A detector for CLIC - Wolf-Dieter Schlatter (CERN)   (Room 202)
Slides
16:50 Report of From LHC to Future collider workshop at CERN - Georg Weiglein (Unknown)   (Room 202)
Slides
16:10
GDE Main Linac & Beam Dynamics (until 18:10) (Room 303)
Webex Information
16:10 Single stage BC design - Dr. Andrea Latina (CERN) Dr. Nikolay Solyak (FNAL)   (Room 303)
Slides
16:30 Re-design of extraction line for single stage BC - Dr. Sergei Seletskiy (ILC)   (Room 303)
Slides
17:00 BC simulations, recent progress at KEK - Dr. Kiyoshi Kubo (KEK) Ms. Dou WANG (IHEP)   (Room 303)
Slides
17:20 BC alignment requirements and alignment issues - Dr. Andrea Latina (CERN)   (Room 303)
Slides
17:40 Discussion on beam dynamics studies in RTML and ML   (Room 303)
19:00
Banquet (until 21:00) (Sunsui-Tei)
14:00
4th Meeting (until 17:00) (Room 405A)
14:00
ILD meeting (until 17:00) (Room 201)
14:00 Report from IDAG session from ILD point of view - Dr. Ties Behnke (DESY) Prof. Hitoshi Yamamoto (Tohoku University)   (Room 201)
Slides
14:30 Comparison of benchmark reactions from ILD and SiD - Prof. Mark Thomson (University of Cambridge)   (Room 201)
Slides
15:15 Plans for background studies - Dr. Rita De Masi   (Room 201)
Slides
15:35 A first look at an analysis including background - Mikael Berggren (DESY Hamburg)   (Room 201)
Slides
15:40 Report from ILD software workshop before TILC09 - Akiya Miyamoto (KEK)   (Room 201)
Slides
16:00 IR and hall design: how to proceed - Dr. Karsten Buesser (DESY) Dr. Toshiaki Tauchi (KEK)   (Room 201)
Slides
16:20 Future organisation of ILD in post-LOI times - Dr. Ties Behnke (DESY) Dean Karlen (Department of Physics) Dr. Yasuhiro Sugimoto (KEK) Prof. Hitoshi Yamamoto (Tohoku University)   (Room 201)
Slides
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×