Vancouver Linear Collider Workshop/GDE Meeting

from Wednesday, 19 July 2006 (08:00) to Saturday, 22 July 2006 (20:00)
UBC, Vancouver, Canada

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
19 Jul 2006
20 Jul 2006
21 Jul 2006
22 Jul 2006
AM
08:30
Opening Plenary (ALCPG+GDE) - Jean-Michel Poutissou (TRIUMF) (until 10:00) (SUB ballroom)
08:30 Opening - Alan Astbury (President, IUPAP. University of Victoria)   (SUB ballroom)
08:40 The Physics Case for the ILC - Joseph Lykken (Fermi National Accelerator Laboratory)   (SUB ballroom)
Slides
09:20 GDE Report - Barry Barish (Director, GDE)   (SUB ballroom)
Slides
10:00 --- break ---
10:30
Opening Plenary (ALCPG+GDE) - Jean-Michel Poutissou (TRIUMF) (until 12:30) (SUB ballroom)
10:30 Comments from DOE Office of High Energy Physics - Paul Grannis (DOE)   (SUB ballroom)
10:35 EPP2010 Report - Ritchie Patterson (Cornell University)   (SUB ballroom)
Slides
11:15 CERN Council Strategy Group Report - Ken Peach (Oxford University)   (SUB ballroom)
12:00 Communications and Outreach - Judy Jackson (Fermilab Office of Public Affairs)   (SUB ballroom)
08:30
Detector/ Simul - Recon (until 10:00) (SUB 212A)
08:30 Simulation & Reconstruction Overview - Norman Graf (SLAC)   (SUB 212A)
Slides
08:40 slic - Jeremy Mccormick (Unknown)   (SUB 212A)
Slides
09:00 org.lcsim - Tony Johnson   (SUB 212A)
Slides
09:20 Cluster Finding Comparisons & QA - Ron Cassell   (SUB 212A)
Slides
08:30
Detector/ Test beam (until 10:00) (SUB 211)
08:30 Introduction - Jae Yu (University of Texas at Arlington)   (SUB 211)
08:35 US Muon Beam Test Activities and Plans - Bob Abrams (Indiana University)   (SUB 211)
08:55 CALICE Beam Test Status and Plans - Andy White (University of Texas at Arlington)   (SUB 211)
09:15 US Calorimeter Beam Test Status and Plans - Jose Repond (Argonne National Laboratory)   (SUB 211)
09:35 FNAL Beam Test Facility Status and Plans - Erik Ramberg (Fermi National Accelerator Laboratory)   (SUB 211)
08:30
Detector/ Tracking (until 10:00) (SUB 207/9)
slides
slides
08:30 SiD Tracker Design: Status and Plans - Tim Nelson (SLAC)   (SUB 207/9)
Slides
08:55 Recent Progress in Tracker Alignment R&D at Michigan - Keith Riles (University of Michigan)   (SUB 207/9)
Slides
09:20 Long Shaping Time Silicon Readout at Santa Cruz - Bruce Schumm (UC Santa Cruz)   (SUB 207/9)
Slides
08:30
GDE Plenary - Nobu Toge (KEK) (until 10:00) (SUB ballroom)
08:30 Global Systems/ Controls Report - John Carwardine (Argonne National Laboratory)   (SUB ballroom)
Slides
08:50 Global Systems/ Cryogenics Report - Tom Peterson (FNAL)   (SUB ballroom)
Slides
09:10 Global Systems/ CF&S Report - Victor Kuchler (Fermilab)   (SUB ballroom)
Slides
09:40 Global Systems/ Installation Report - Fred Asiri (SLAC)   (SUB ballroom)
Slides
08:30
Physics/ Terascale (until 10:00) (SUB 205)
08:30 High Precision Calculations for the MSSM Higgs Sector: FeynHiggs2.4 - Sven Heinemeyer (Univ. de Zaragoza)   (SUB 205)
Slides
09:00 Radiative Corrections to Higgs Production at the ILC - HongSheng Hou (Carleton U.)   (SUB 205)
Slides
10:00 --- break ---
10:30
Detector/ Calorimetry (until 12:30) (SUB 212A)
10:30 Silicon-tungsten ECal - Recent Results and Plans - Marty Breidenbach (SLAC)   (SUB 212A)
Slides
10:55 The Multi-Pixel Photon Counter for the GLD Calorimeter Readout - Satoru Uozumi (University of Tsukuba, Japan)   (SUB 212A)
Slides
11:20 Outline of GLD-CAL beam test plan - Saori Itoh   (SUB 212A)
Slides
11:45 Development of a Scintillator-Tungsten Electromagnetic Calorimeter with Silicon Photomultipliers - Joseph Proulx (University of Colorado at Boulder)   (SUB 212A)
Slides
12:10 Investigating pi0 KinematicFits - Graham Wilson (KU)   (SUB 212A)
Slides
10:30
Detector/ IPBI IR MDI (until 12:30) (SUB 215)
10:30 ATF Status - Junji Urakawa (KEK)   (SUB 215)
Slides
10:50 ESA Testbeam Program Overview - Stewart Boogert (UCL)   (SUB 215)
Slides
11:05 ESA T-488: Fast Feedback - Phil Burrows (Oxford)   (SUB 215)
Slides
11:25 ESA T-474: BPM spectrometer - Bino Maiheu (UCL)   (SUB 215)
Slides
11:45 ESA T-475: Synch detector report - Eric Torrence (Oregon)   (SUB 215)
Slides
11:55 ESA EMI and Bunch Length studies - Nick Sinev (Oregon)   (SUB 215)
Slides
10:30
Detector/ Tracking (until 12:30) (SUB 207/9)
slides
slides
10:30 Status Report of Non-Homogenous Magnetic Field Study - Jason Abernathy (University of Victoria)   (SUB 207/9)
Slides
10:50 MPGD-TPC Resolution Studies with Charge Dispersion in a Test Beam - Madhu Dixit (Carleton University)   (SUB 207/9)
Slides
11:10 Studies with the Cornell/Purdue prototype TPC - Dan Peterson (Cornell University)   (SUB 207/9)
Slides
11:30 Silicon Pixel Readout for a TPC - Jan Timmermans (NIKHEF)   (SUB 207/9)
Slides
11:50 Transition of TPC R&D to the Next Phase of Work - Ron Settles (MPI Munich)   (SUB 207/9)
Slides
10:30
GDE Plenary - Nick Walker (DESY) (until 12:30) (SUB ballroom)
10:30 Area Systems/ Electron Source Report - Axel Brachmann (SLAC)   (SUB ballroom)
Slides
10:45 Area Systems/ Positron Source Report - John Sheppard (SLAC)   (SUB ballroom)
Slides
11:05 Area Systems/ Damping Ring Report - Susanna Guiducci (INFN)   (SUB ballroom)
Slides
11:25 Area Systems/ RTML Report - Peter Tenenbaum (SLAC)   (SUB ballroom)
Slides
11:40 Area Systems/ Main Linac Report - Nikolay Solyak (FNAL)   (SUB ballroom)
12:10 Area Systems/ BDS Report - Andrei Seryi (SLAC)   (SUB ballroom)
Slides
10:30
Physics/ Terascale (until 12:30) (SUB 205)
10:30 Higher Curvature Effects in the ADD & RS Models - Tom Rizzo (SLAC)   (SUB 205)
Slides
11:00 A Model-Independent Approach to 2HDM Physics - Howard Haber (UC Santa Cruz)   (SUB 205)
Slides
08:30
Detector/ Calorimetry (until 10:00) (Henn 202)
08:30 Update on the GEM Digital HCal - Jae Yu (UTA)   (Henn 202)
08:50 Construction of a Hadron Calorimeter Prototype Section with Resistive Plate Chambers - Jose' Repond (Argonne National Laboratory)   (Henn 202)
Slides
09:10 Tile scintillator HCal R&D - Dhiman Chakraborty (NIU)   (Henn 202)
Slides
09:30 Calorimetry Plans for the 4th Concept - John Hauptman (Iowa State)   (Henn 202)
Slides
08:30
Detector/ Vertex (until 10:00) (Henn 301)
08:30 CMOS Pixel R&D at U Hawaii - Marlon Barbero (U Hawaii)   (Henn 301)
08:50 Monolithic Pixel R&D at LBNL - Devis Contarato (LBNL)   (Henn 301)
09:10 Backthinning of CMOS Pixel Sensors - Benjamin Hooberman (LBNL)   (Henn 301)
09:25 SOI Detectors and 3D MultiTier Electronics R&D at Fermilab - Ronald Lipton (Fermilab)   (Henn 301)
09:40 Chrono Pixel R&D with Sarnoff - David Strom (U Oregon)   (Henn 301)
08:30
GDE/ BDS, MDI,CF&S, Controls, Ops (until 10:15) (SUB 212A)
08:30 Intro/highlights from GDE mtg -- D.A-K, H.Y, A.S   (SUB 212A)
Slides
08:45 Highlights from IPBI IR/MDI ALCPG sessions -- Torrence   (SUB 212A)
Slides
09:05 IR magnets design -- Parker, Tompkins   (SUB 212A)
Slides
09:20 Tunnels and IR hall configuration -- Asiri, Baldy   (SUB 212A)
Slides
09:35 Updates from forward region design -- Lohmann   (SUB 212A)
Slides
09:45 Crab cavity design -- Peter McIntosh, Burt, Goudket, Koeth, Jones   (SUB 212A)
Slides
09:55 Updates from GG community -- Gronberg, Moenig   (SUB 212A)
10:05 Message from GDE CCB on GG -- Nobu Toge   (SUB 212A)
Slides
08:30
GDE/ Cavity (until 10:00) (SUB ballroom)
08:30
GDE/ Communications (until 10:00) (SUB 213)
08:30
GDE/ Cryomodule (until 10:00) (SUB 215)
08:30
GDE/ DR, CF&S, Controls, Ops (until 10:00) (SUB 207)
08:30
GDE/ Magnets (until 10:00) (SUB 211)
08:30
GDE/ Positron Source, CF&S, Controls, Ops (until 10:00) (SUB 205)
08:30
GDE/ RDR Writing (until 09:30) (Gage M2/3)
RDR and BCD
RDR Report Discussion
08:30
GDE/ RF Power (until 10:00) (SUB 212)
08:30
GDE/ RTML,ML, CF&S, Controls, Ops,Cryo (until 10:00) (SUB 209)
08:30
Physics/ ILC-LHC (until 10:00) (Henn 201)
slides
08:30 LHC and ILC Measurements of Strong Electroweak Symmetry Breaking - Dr. Tim Barklow (SLAC)   (Henn 201)
Slides
09:00 Combined LHC/ILC Analysis of a SUSY Scenario with Heavy Sfermions - Dr. Gudrid MOORTGAT-PICK (CERN)   (Henn 201)
Slides
09:30 Optimal Observables for Events with Missing Energy - Dr. Bob McElrath (University of California, Davis)   (Henn 201)
Slides
10:00 --- break ---
10:30
Detector/ Simul - Recon (until 12:30) (Henn 200)
10:30 Development of a Particle Flow Algorithm at Argonne - Dr. Lei Xia (Argonne National Laboratory)   (Henn 200)
Slides
10:45 PFA reconstruction with Directed Tree Clustering - Dhiman Chakraborty (Northern Illinois University)   (Henn 200)
Slides
11:00 PFA at Iowa - Matthew Charles   (Henn 200)
Slides
11:15 Individual Particle Reconstruction - Dr. Stephen Magill (Argonne National Laboratory)   (Henn 200)
Slides
11:30 Reconstruction Studies for a Scintillator-Tungsten Electromagnetic - Joseph Proulx   (Henn 200)
Slides
11:45 New Calorimeter Geometry in GLD Full Simulator and Performance Test - Hiroaki Ono (Niigata University)   (Henn 200)
Slides
12:00 Performance of Realistic PFA for GLD detector - Tamaki Yoshioka (ICEPP, Univ. of Tokyo)   (Henn 200)
Slides
10:30
GDE/ BDS, MDI,CF&S, Controls, Ops (until 12:30) (SUB 212A)
10:30 Reserved   (SUB 212A)
11:00 Mtg. with Operations Global group   (SUB 212A)
11:30 Mtg. with Installation Global group   (SUB 212A)
12:00 Mtg. with Controls Global group   (SUB 212A)
12:29 Agenda for the afternoon of July 21st   (SUB 212A)
10:30
GDE/ Cavity (until 12:30) (SUB ballroom)
10:30
GDE/ Communications (until 12:30) (SUB 213)
10:30
GDE/ Cryomodule (until 12:30) (SUB 215)
10:30
GDE/ DR, CF&S, Controls, Ops (until 12:30) (SUB 207)
10:30
GDE/ Magnets (until 12:30) (SUB 211)
10:30
GDE/ Positron Source, CF&S, Controls, Ops (until 12:30) (SUB 205)
10:30
GDE/ RF Power (until 12:30) (SUB 212)
10:30
GDE/ RTML,ML, CF&S, Controls, Ops,Cryo (until 12:30) (SUB 209)
10:30
Physics/ Cosmology (until 12:30) (Henn 202)
10:30 Recent Results and Status of Direct Detection Dark Matter Experiments - Jodi Cooley   (Henn 202)
Slides
11:00 Liquid noble gas detectors and the race to a very large scale dark matter experiment - Tom Shutt   (Henn 202)
Slides
11:30 CP-Violation and the Origin of Matter: What Can We Learn from the Linear Collider? - Michael Ramsey-Musolf   (Henn 202)
Slides
12:00 Indirect Detection of Dark Matter - Larry Wai   (Henn 202)
Slides
10:30
Physics/ Precision (until 12:30) (Henn 301)
10:30 Bootstrapping Multiparton One-Loop Amplitudes - Dr. Carola Berger (SLAC)   (Henn 301)
Slides
10:55 Precise Prediction of MW in the MSSM - Dr. Sven Heinemeyer (Universidad de Zaragoza)   (Henn 301)
Slides
11:20 Threshold Resummation in Momentum Space from Effective Field Theories - Dr. Thomas Becher (Fermilab)   (Henn 301)
Slides
11:45 Indirect Sensitivities to the Terascale: ILC Prospects - Dr. Sven Heinemeyer (Universidad de Zaragoza)   (Henn 301)
Slides
08:30
Detector/ Vertex (until 10:00) (SUB 205)
08:30 LCFI Sensor and Mechanics R&D - Joel Goldstein (RAL)   (SUB 205)
08:50 The ILC Vertex Tracker White Paper Proposal - Marco Battaglia (UC Berkeley and LBNL)   (SUB 205)
09:00 Round Table on Mid-Term Goals and Planning: Sensor, Mechanics and Software   (SUB 205)
08:30
GDE Plenary - Kaoru Yokoya (KEK) (until 10:00) (SUB ballroom)
08:30 RDB report - Eckhard Elsen (DESY)   (SUB ballroom)
Slides
09:15 R&D Status/ Damping Rings - Andrzej Wolski (Daresbury Lab)   (SUB ballroom)
Slides
08:30
GDE/ Communications (until 10:00) (SUB 213)
08:30
Physics/ Cosmology (until 10:00) (SUB 212A)
08:30 Little Higgs Dark Matter - Andrew Noble   (SUB 212A)
Slides
09:00 Supernova Neutrinos - Gilad Perez   (SUB 212A)
Slides
09:30 Supersymmetric origin of matter: the non-minimal case and the ILC - Csaba Balazs   (SUB 212A)
Slides
08:30
Physics/ Precision (until 10:00) (SUB 207/9)
08:30 Top-pair Production in Randall-Sundrum Models - Erin De Pree (The College of William and Mary)   (SUB 207/9)
Slides
08:55 On Top Threshold and ttH at 500 GeV - Dr. Andre Hoang (MPI Munich)   (SUB 207/9)
09:20 Towards a Fast Top Threshold Event Generator - Filimon Gournaris (University College London)   (SUB 207/9)
Slides
10:00 --- break ---
10:30
ALCPG Plenary - Steve Godfrey (Carleton University) (until 12:30) (SUB 207/9)
10:30 Terascale summary - Jack Gunion (UC Davis)   (SUB 207/9)
Slides
11:10 Precision summary - Aurelio Juste (FNAL)   (SUB 207/9)
Slides
11:35 ILC/LHC summary - William Trischuk (University of Toronto)   (SUB 207/9)
Slides
12:00 Cosmology summary - Dan Hooper (FNAL)   (SUB 207/9)
Slides
10:30
GDE Plenary - Kwang-Je Kim (ANL) (until 12:30) (SUB ballroom)
10:30 Main Linac Power - Chris Adolphsen (SLAC)   (SUB ballroom)
Slides
11:00 Positron Source - J. Clarke (Daresbury)   (SUB ballroom)
Slides
11:30 R&D Status of BDS - Deepa Angal-Kalinin (CCLRC Daresbury)   (SUB ballroom)
Slides
12:00 Emittance Preservation - Jeffrey Smith (Cornell University)   (SUB ballroom)
Slides
10:30
GDE/ Communications (until 12:30) (SUB 213)
PM
12:30 --- Lunch ---
13:30
Detector/ IPBI IR MDI (until 15:30) (SUB 211)
13:30 Forward Calorimeters for Bhabha Scattering and Pair Measurements - Wolfgang Lohmann (DESY, Zeuthen)   (SUB 211)
Slides
13:50 Monitoring the ILC Bunch Characteristics with Beam-strahlung Measurements - William Morse (BNL)   (SUB 211)
Slides
14:10 Comparison of the 14/20 mrad and 2mrad extraction lines - Eric Torrence (Oregon) Ken Moffeit (SLAC)   (SUB 211)
14:30 Backscattered Synchrotron Radiation in 2 mRad Extraction Line - Eric Torrence (Oregon) Takashi Maruyama (SLAC)   (SUB 211)
Slides
14:45 MDI Discussion   (SUB 211)
13:30
Detector/ Tracking (until 15:30) (SUB 207/9)
slides
slides
13:30 Tracking Preamble - Bruce Schumm   (SUB 207/9)
Slides
13:40 Using the TRF tracking toolkit - Norman Graf (SLAC)   (SUB 207/9)
Slides
13:55 Track fitting, resolution limits and detector optimisation - Nick Sinev   (SUB 207/9)
Slides
14:10 Outer-Detector Tracking Studies for the SiD - Dr. Fred Blanc (University of Colorado)   (SUB 207/9)
Slides
14:25 Seed-based Tracking Algorithm for SiD - Richard Partridge (Off-White University)   (SUB 207/9)
Slides
14:40 Tracking Studies at Santa Cruz - Bruce Schumm   (SUB 207/9)
Slides
14:55 TPC Reconstruction Framework using LCIO and Marlin - Christian Hansen (University of Victoria)   (SUB 207/9)
Slides
15:10 Vertex Tools for the ILC - Joel Goldstein (RAL)   (SUB 207/9)
Slides
15:20 ILC Vertexing Software Requirements - Norman Graf (SLAC)   (SUB 207/9)
Slides
13:30
GDE Plenary - Nan Phinney (SLAC) (until 15:30) (SUB ballroom)
13:30 DCB Report - Peter Garbincius (FNAL)   (SUB ballroom)
Slides
14:00 CCB Report - Nobu Toge (KEK)   (SUB ballroom)
14:20 Technical Systems/ Vacuum Report - John Noonan (ANL)   (SUB ballroom)
Slides
14:35 Technical Systems/ Magnets Report - John Tompkins (FNAL)   (SUB ballroom)
RDR Magnet Systems Status
Slides
14:50 Technical Systems/ Cryomodule Report - Norihito Ohuchi (KEK)   (SUB ballroom)
15:10 Technical Systems/ Cavity Report - Dieter Proch (DESY)   (SUB ballroom)
Slides
13:30
Physics/ Terascale (until 15:30) (SUB 205)
13:30 Triple Higgs Coupling Error Versus Jet Energy Resolution - Timothy Barklow (SLAC)   (SUB 205)
Slides
14:00 Higgs Boson Decay into Pairs of Leptons: Signal and Backgrounds - Ed Berger (ANL)   (SUB 205)
Slides
14:30 The NMSSM h --> aa Scenario - Jack Gunion (UC Davis)   (SUB 205)
Slides
15:30 --- break ---
16:00
Detector/ Muon PID (until 18:00) (SUB 211)
16:00 Scint/MAPMT muon prototype operation - Bob Abrams (Indiana University)   (SUB 211)
Slides
16:15 RPC muon option for SiD - Henry Band (University of Wisconsin)   (SUB 211)
Slides
16:30 Muon simulation - Caroline Milstene (FNAL)   (SUB 211)
Slides
16:45 SiPM development - Giovanni Pauletta (INFN - Pisa)   (SUB 211)
Slides
17:00 Muon detector status - LDC - Marcello Piccolo (INFN - Frascati)   (SUB 211)
Slides
17:15 GPD development - Bob Wilson (Colorado State)   (SUB 211)
Slides
17:30 Scint/SiPM prototype operation - Dhiman Chakraborty (Northern Illinois University)   (SUB 211)
Slides
16:00
Education and Outreach (until 18:00) (SUB 212)
16:00 It's Not Just A Good Idea - Education and Outreach in Particle Physics - Randy Ruchti (University of Notre Dame and NSF)   (SUB 212)
16:25 High School Teacher's Perspective - Philip Freeman (Richmond High School and TRIUMF)   (SUB 212)
16:00
GDE Plenary - Bob Kephart (FNAL) (until 18:00) (SUB ballroom)
16:00 Technical Systems/ RF Power Report - Shigeki Fukuda (KEK)   (SUB ballroom)
Slides
16:20 Technical Systems/ Instrumentation Report - Marc Ross (SLAC)   (SUB ballroom)
Slides
16:40 Technical Systems/ Dumps & Collimators Report - Thomas Markiewicz (SLAC)   (SUB ballroom)
16:55 Technical Systems/ Accelerator Physics Report - Kiyoshi Kubo (KEK)   (SUB ballroom)
Slides
17:10 Global Systems/ Commissioning and Ops Report - Thomas Himel (SLAC)   (SUB ballroom)
Slides
16:00
Physics/ ILC-LHC (until 18:00) (SUB 207/9)
slides
16:00 LHC Physics Prospects of Interest at the ILC - Prof. Georges Azuelos (Universite de Montreal/TRIUMF)   (SUB 207/9)
Slides
16:30 Discovery and Identification of New Gauge Bosons at the LHC and ILC - Prof. Steve Godfrey (Carleton University)   (SUB 207/9)
Slides
17:00 Top quark couplings - Yukawa, SM and anomalous - for LHC vs. ILC. - Dr. Aurelio Juste (Fermilab)   (SUB 207/9)
Slides
16:00
Physics/ Terascale (until 18:00) (SUB 205)
18:30 --- Reception ---
12:30 --- lunch ---
13:30
ALCPG Plenary - Mark Oreglia (U Chicago) (until 15:30) (SUB ballroom)
13:30 ALCPG report - Jim Brau (University of Oregon)   (SUB ballroom)
Slides
14:00 Preparations for an ILC site in the Americas - Maury Tigner (LEPP, Cornell University)   (SUB ballroom)
Slides
14:30 ILC/LHC connection - Sven Heinemeyer (Universität Karlsruhe)   (SUB ballroom)
Slides
15:00 ILC/Cosmology connection - Ted Baltz (SLAC)   (SUB ballroom)
Slides
13:30
GDE/ Accelerator Physics (until 15:30) (SUB 211)
13:30
GDE/ BDS (until 15:30) (SUB 205)
13:30 Discuss progress and agenda   (SUB 205)
14:00 meet with CF&S   (SUB 205)
14:45 meet with Instrumentation TS   (SUB 205)
13:30
GDE/ CF&S, Installation (until 15:30) (Henn 202)
13:30
GDE/ Communications (until 15:30) (SUB 213)
13:30
GDE/ Controls (until 15:30) (Henn 201)
14:30 Joint Meeting with Installations Group   (Henn 202)
15:00 Joint Meeting with RF TS Group   (Henn 201)
13:30
GDE/ Cryogenics (until 15:30) (Henn 304)
13:30
GDE/ Damping Rings (until 15:30) (SUB 212A)
13:30
GDE/ EDMS (until 15:30) (Henn 302)
13:30
GDE/ Magnets (until 15:30) (SUB 215)
13:30
GDE/ Main Linac (until 15:30) (SUB 209)
slides
13:30
GDE/ Positron & Electron Source (until 15:30) (SUB 207)
13:30 Electron Source Status and Plans - Axel Brachmann (SLAC)   (SUB 207)
14:10 Undulator e+ Source Status and Plans - Dr. John Sheppard (SLAC)   (SUB 207)
14:50 Compton e+ Source Status and Plans - Dr. Masao Kuriki (KEK)   (SUB 207)
15:30 --- break ---
16:00
ALCPG Plenary - Harry Weerts (ANL) (until 18:00) (SUB ballroom)
16:00 DCR: Physics section - Klaus Moenig (DESY)   (SUB ballroom)
Slides
16:40 DCR: Detector section - Akiya Miyamoto (KEK)   (SUB ballroom)
Slides
17:20 Introduction to the BCD - Gerry Dugan (Cornell/GDE)   (SUB ballroom)
Slides
16:00
Education and Outreach (until 18:00) (SUB 212)
16:00 Relationship between Science Centres and Scientists - Kevin Kearn (Science World -- Vancouver)   (SUB 212)
16:00
GDE/ Accelerator Physics (until 18:00) (SUB 211)
16:00
GDE/ BDS (until 18:00) (SUB 205)
16:00 meet with Beam dumps & collimators TS   (SUB 205)
16:45 meet with Magnets TS   (SUB 205)
17:30 meet with Design Control Board (also past 18:00 if needed)   (SUB 205)
16:00
GDE/ CF&S, Installation (until 18:00) (Henn 202)
16:00
GDE/ Communications (until 18:00) (SUB 213)
16:00
GDE/ Controls (until 18:00) (Henn 201)
16:00 Open Discussions   (Henn 201)
16:00
GDE/ Damping Rings (until 18:00) (SUB 212A)
16:00
GDE/ EDMS (until 18:00) (Henn 302)
16:00
GDE/ Magnets (until 18:00) (SUB 215)
16:00
GDE/ Main Linac (until 18:00) (SUB 209)
slides
16:00
GDE/ Positron & Electron Source (until 18:00) (SUB 207)
16:00 EuroTev e+ Source Activities - Jim Clarke   (SUB 207)
16:30 e+ Target and AMD Status and Plans - Dr. Jeff Gronberg (LLNL)   (SUB 207)
17:00 e+ Undulator Considerations - A. Mikhailichenko   (SUB 207)
17:30 e+ Beyond Vancouver   (SUB 207)
19:30
Town Hall Meeting (ALCPG+GDE) (until 21:30) (SUB ballroom)
19:30 Town Hall Meeting   (SUB ballroom)
12:30 --- Lunch ---
13:30
ALCPG Plenary Detectors - Patricia McBride (FNAL) (until 15:30) (Henn 201)
13:30 Linear collider simulation software - Norman Graf (SLAC)   (Henn 201)
Slides
14:10 Linear collider reconstuction software - Hartwig Albrecht (DESY)   (Henn 201)
Slides
14:50 Particle Flow review - Steve Magill (Argonne National Laboratory)   (Henn 201)
Slides
13:30
ALCPG Theory Rally (until 15:30) (Henn 202)
13:30 Probing the Supersymmetric Origin of Matter at the ILC - Marcela Carena (Fermilab)   (Henn 202)
Slides
14:10 Determining the parameters of the Lagrangian - Dirk Zerwas   (Henn 202)
Slides
14:50 QCD and precision calculations at the ILC - Doreen Wackeroth   (Henn 202)
Slides
13:30
GDE/ Acc. Physics (until 15:30) (SUB 211)
13:30
GDE/ CF&S (until 15:30) (SUB 215)
13:30
GDE/ Commissioning, Ops (until 15:30) (Henn 301)
13:30
GDE/ Communications (until 15:30) (SUB 213)
13:30
GDE/ Dumps & Collimators (until 15:30) (SUB 209)
13:30
GDE/ Instrumentation (until 15:30) (SUB 207)
13:30
GDE/ Magnets (until 15:30) (Henn 304)
13:30
GDE/ RF Power (until 15:30) (Henn 302)
13:30
GDE/ Vacuum (until 15:30) (SUB 205)
15:30 --- break ---
16:00
ALCPG Plenary Detectors - Jim Brau (U Oregon) (until 18:00) (Henn 201)
16:00 EUDET report - Joachim Mnich (DESY)   (Henn 201)
Slides
16:30 JSPS report - Hitoshi Yamamoto (Tohoku University)   (Henn 201)
Slides
16:50 DOE support for detectors - Paul Grannis (DOE)   (Henn 201)
Slides
17:20 NSF support for detectors - Jon Kotcher (NSF)   (Henn 201)
Slides
16:00
ALCPG Theory Rally (until 18:00) (Henn 202)
16:00 What if the LHC finds only a Higgs? - Heather Logan   (Henn 202)
Slides
16:40 Correlating flavor physics with precision ILC measurements - Gilad Perez   (Henn 202)
Slides
16:00
GDE/ Acc. Physics (until 18:00) (SUB 211)
16:00
GDE/ CF&S (until 18:00) (SUB 215)
16:00
GDE/ Commissioning, Ops (until 18:00) (Henn 301)
16:00
GDE/ Communications (until 18:00) (SUB 213)
16:00
GDE/ Dumps & Collimators (until 18:00) (SUB 209)
16:00
GDE/ Instrumentation (until 18:00) (SUB 207)
16:00
GDE/ Magnets (until 18:00) (Henn 304)
16:00
GDE/ RF Power (until 18:00) (Henn 302)
16:00
GDE/ Vacuum (until 18:00) (SUB 205)
18:00 --- Pre-banquet Reception ---
19:00 --- Banquet ---
12:30 --- Lunch ---
13:30
ALCPG Plenary - Andy White (UTA) (until 15:30) (SUB 207/9)
13:30 Vertex and Tracking summary - Tim Nelson (SLAC)   (SUB 207/9)
14:05 Calorimetery, Muon system, and PID summary - Jose Repond (ANL)   (SUB 207/9)
Slides
14:40 Testbeam summary - Jae Yu (Univ. of Texas at Arlington)   (SUB 207/9)
14:55 IPBI/IR/MDI summary - Eric Torrence (University of Oregon)   (SUB 207/9)
15:10 Software session summary - Norman Graf (SLAC)   (SUB 207/9)
13:30
GDE Plenary - Dieter Proch (DESY) (until 15:30) (SUB ballroom)
13:30 R&D Status/ Main Linac Cavities - Kenji Saito (KEK)   (SUB ballroom)
14:00 R&D Task Force Report/ Task Force S0/S1 - Lutz Lilje (DESY)   (SUB ballroom)
Slides
14:45 R&D Task Force Report/ Task Force S2 - Thomas Himel (SLAC)   (SUB ballroom)
Slides
13:30
GDE/ Communications (until 15:30) (SUB 213)
15:30 --- break ---
16:00
Closing Plenary (ALCPG+GDE) - Jean-Michel Poutissou (TRIUMF) (until 17:30) (SUB ballroom)
16:00 GDE summary - Barry Barish (Director, GDE)   (SUB ballroom)
Slides
16:45 The Way Forward - Pier Oddone (Director, FNAL)   (SUB ballroom)
Slides
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×