18-22 October 2010
CERN and CICG (International Conference Centre)
Europe/Zurich timezone

Session

Accelerator session

21 Oct 2010, 08:30
CERN and CICG (International Conference Centre)

CERN and CICG (International Conference Centre)

Geneva, Switzerland

Conveners

Accelerator session: WG 6 (Drive beam complex and CTF3)

  • Erik Adli (CERN)

Accelerator session: Joint WG 5+7

  • There are no conveners in this block

Accelerator session: Joint WG 3+4

  • There are no conveners in this block

Accelerator session: WG 1 (Sources)

  • Jim Clarke (Daresbury Lab)

Accelerator session: WG 2 (Damping rings, ATF and CESR-TA)

  • Junji Urakawa (KEK)

Accelerator session: WG 8 (Module)

  • There are no conveners in this block

Accelerator session: WG 5 (Interaction region, ATF2 and MDI)

  • There are no conveners in this block

Accelerator session: WG 3 (Main linac and superconducting RF)

  • There are no conveners in this block

Accelerator session: Joint WG 4+6

  • There are no conveners in this block

Accelerator session: WG 2 (Damping rings, ATF and CESR-TA)

  • Giovanni Rumolo (CERN)

Accelerator session: Joint WG 7 + 8

  • There are no conveners in this block

Accelerator session: WG 1 (Sources)

  • John Sheppard (SLAC)

Accelerator session: WG 1 (Sources)

  • Louis Rinolfi (CERN)

Accelerator session: WG 6 (Drive beam complex and CTF3)

  • Roger Ruber (Uppsala University)

Accelerator session: WG 2 (Damping rings, ATF and CESR-TA)

  • Yannis Papaphilippou (CERN)

Accelerator session: WG 7 (Low emittance transport and integrated simulations)

  • There are no conveners in this block

Accelerator session: WG 3 (Main linac and superconducting RF)

  • There are no conveners in this block

Accelerator session: WG 4 (Main linac and normal conducting RF)

  • There are no conveners in this block

Accelerator session: Joint WG 5 + 8

  • There are no conveners in this block

Accelerator session: WG 4 (Main linac and normal conducting RF)

  • There are no conveners in this block

Accelerator session: Joint WG 2 + 8

  • There are no conveners in this block

Accelerator session: WG 3 (Main linac and superconducting RF)

  • There are no conveners in this block

Accelerator session: WG 5 (Interaction region, ATF2 and MDI)

  • There are no conveners in this block

Accelerator session: WG 7 (Low emittance transport and integrated simulations)

  • There are no conveners in this block

Accelerator session: WG 1 (Sources)

  • Louis Rinofli (CERN)

Accelerator session: WG6 (Drive beam complex and CTF3)

  • Bernard Jeanneret (CERN)

Accelerator session: WG 2 (Damping rings, ATF and CESR-TA)

  • Yannis Papaphilippou (CERN)

Presentation Materials

There are no materials yet.
Dr Olivier Dadoun (LAL Orsay)
21/10/2010, 08:30
Bernard Jeanneret
21/10/2010, 08:30
Hitoshi Hayano (KEK)
21/10/2010, 08:31
Mr Eduardo Marin (CERN)
21/10/2010, 08:50
Avni Aksoy (University of Ankara)
21/10/2010, 09:00
Mr Alexander Samoshkin
21/10/2010, 09:00
Eirini Koukovini Platia (Physics Department-Sch. of Applied Maths. & Phys. Sci.-National)
21/10/2010, 09:00
Changhai Xu (LAL)
21/10/2010, 09:00
Dr Glen White (SLAC)
21/10/2010, 09:10
Nobuhiro Terunuma (KEK), Dr Toshiaki Tauchi (KEK), Dr Toshiyuki Okugi (KEK)
21/10/2010, 09:30
Piotr Krzysztof Skowronski (CERN)
21/10/2010, 09:30
21/10/2010, 09:30
Freddy POIRIER (LAL)
21/10/2010, 09:30
Mr Cedric Garion
21/10/2010, 09:40
Alessandro Vivoli (CERN)
21/10/2010, 10:00
Mr Marc Vanden Eynden
21/10/2010, 10:20
Dr Rongli Geng (Jefferson Lab)
21/10/2010, 10:30
Mr Lawrence Deacon (Royal Holloway)
21/10/2010, 10:30
Dr Javier Resta Lopez (JAI, Oxford University)
21/10/2010, 10:50
Dr fumio FURUTA (KEK)
21/10/2010, 10:50
Mr Michael Billing (CLASSE, Cornell University)
21/10/2010, 11:00
Dr Shigeki Fukuda (KEK)
21/10/2010, 11:00
Dr Vitaly Yakimenko (BNL)
21/10/2010, 11:00
Juan Luis Fernandez Hernando (STFC/ASTeC)
21/10/2010, 11:10
Waldemar Singer (DESY)
21/10/2010, 11:10
Mark Palmer (Cornell Univ.)
21/10/2010, 11:30
Dr Ian Bailey (Cockcroft Institute/ University of Liverpool)
21/10/2010, 11:30
Dr Detlef Reschke (DESY)
21/10/2010, 11:30
Nigel Watson (Birmingham HEP)
21/10/2010, 11:30
Taro Konomi (KEK)
21/10/2010, 11:40
Prof. Jie Gao (IHEP)
21/10/2010, 11:50
Rolf Wegner
21/10/2010, 12:00
Dr tsunehiko omori (KEK)
21/10/2010, 12:00
Iryna Chaikovska (LAL)
21/10/2010, 13:30
Dr Nikolay Solyak (FNAL)
21/10/2010, 14:00
Dr Yuriy Pischalnikov (FNAL)
21/10/2010, 14:00
Alessandro Vivoli (CERN)
21/10/2010, 14:00
Hubert Gerwig (CERN)
21/10/2010, 14:00
Andrea Palaia (University of Uppsala-Unknown-Unknown)
21/10/2010, 14:00
Jürgen Pfingstner (CERN)
21/10/2010, 14:20
Wilfrid Farabolini (IRFU-CEA - Centre d'Etudes de Saclay (CEA))
21/10/2010, 14:20
Bob Kephart (FNAL)
21/10/2010, 14:20
Dr Andrea Jeremie (LAPP)
21/10/2010, 14:20
Helga Timko (University of Helsinki)
21/10/2010, 14:25
Fanouria Antoniou (Physics Department-Sch. of Applied Maths. & Phys. Sci.-National)
21/10/2010, 14:30
Tom Piggott (Lawrence Livermore National Laboratory)
21/10/2010, 14:30
Marta Csatari
21/10/2010, 14:40
Ms Helene Mainaud-Durand
21/10/2010, 14:40
Gael Balik (LAPP)
21/10/2010, 14:40
Dr Denis Kostin (DESY)
21/10/2010, 14:40
21/10/2010, 15:00
Mr John Carwardine (Argonne)
21/10/2010, 15:00
Frank Zimmermann (CERN)
21/10/2010, 15:00
Andrea Gaddi (CERN)
21/10/2010, 15:00
Oznur Mete (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL))
21/10/2010, 15:00
Dr Roger Jones (University of Manchester/Cockcroft)
21/10/2010, 15:15
Dr Marc Verderi (LLR - Ecole polytechnique)
21/10/2010, 15:20
Simona Bettoni
21/10/2010, 15:20
Michele Modena
21/10/2010, 16:00
Dr Eugene Bulyak (NSC KIPT)
21/10/2010, 16:00
Sergio Calatroni
21/10/2010, 16:00
Georg Hoffstaetter (Cornell)
21/10/2010, 16:00
Frank Tecker (CERN)
21/10/2010, 16:10
Prof. Philip Burrows (Oxford University)
21/10/2010, 16:20
Andy Hocker (FNAL)
21/10/2010, 16:20
Arno Candel (SLAC National Accelerator Laboratory)
21/10/2010, 16:25
Wei Gai (BNL)
21/10/2010, 16:30
Roberto Corsini (CERN)
21/10/2010, 16:40
Tom Bieler (MSU)
21/10/2010, 16:40
Ms Sara Casalbuoni
21/10/2010, 16:40
Raymond Veness (CERN)
21/10/2010, 16:40
Dmitry Gudkov (Joint Inst. for Nuclear Research (JINR))
21/10/2010, 16:50
Thomas Prolier (ANL)
21/10/2010, 17:00
21/10/2010, 17:00
Dr Mauro Pivi (SLAC)
21/10/2010, 17:00
Mr Marc C Ross
21/10/2010, 17:00
Dr Tohru Takahashi (Hiroshima University)
21/10/2010, 17:00
Markus Aicheler
21/10/2010, 17:15
Grigory Eremeev (JLAB)
21/10/2010, 17:20
Mr Michael Jonker
21/10/2010, 17:20
Prof. Jim Clarke (STFC Daresbury Lab), Rinolfi Louis (CERN), Dr tsunehiko omori (KEK)
21/10/2010, 17:30
Building timetable...