Tenth International Accelerator School for Linear Colliders

from Thursday, 8 December 2016 (08:00) to Tuesday, 20 December 2016 (19:00)
KEK and Teijin Academy Fuji

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
9 Dec 2016
10 Dec 2016
11 Dec 2016
12 Dec 2016
13 Dec 2016
14 Dec 2016
15 Dec 2016
16 Dec 2016
17 Dec 2016
18 Dec 2016
19 Dec 2016
20 Dec 2016
AM
08:30 Welcome - Nobuhiro Terunuma (KEK)   ()
08:35 Introduction - Weiren Chou (Fermilab)   ()
08:45
Joint: Lecture I1 - Kaoru Yokoya (until 12:15) (Seminar Hall, Building #3)
08:45 --- Lunch ---
08:30
Joint: Lecture I2 - Hermann Schmickler (CERN) (until 10:00) (Seminar Hall, Building #3)
10:30
Joint: Lecture I3 - Keisuke Fujii (until 12:00) (Seminar Hall, Building #3)
08:30 --- Moving from KEK to Fuji ---
08:30
Course A: Collider beam physics - Daniel Schulte (CERN) (until 12:00) ()
08:30 Linac - Daniel Schulte (CERN)   ()
08:30
Course B: Warm and cold RF - Walter Wuensch (CERN) (until 12:00) ()
08:30 NC RF - Walter Wuensch (CERN)   ()
08:30
Course C: Collider technology and MDI - Philip Burrows (Oxford University) (until 12:00) ()
08:30 Feedback - Philip Burrows   ()
08:30
Course A: Collider beam physics - Daniel Schulte (CERN) (until 12:00) ()
08:30 Linac (cont'd) - Daniel Schulte (CERN)   ()
08:30
Course B: Warm and cold RF - Walter Wuensch (CERN) (until 12:00) ()
08:30 NC RF (cont'd) - Walter Wuensch (CERN)   ()
08:30
Course C: Collider technology and MDI - Alessandro Gallo (INFN) (until 12:00) ()
08:30 fs timing - Alessandro Gallo (INFN)   ()
08:30
Course A: Collider beam physics - Daniel Schulte (CERN) (until 12:00) ()
08:30 Linac (cont'd) - Daniel Schulte (CERN)   ()
08:30
Course B: Warm and cold RF - Walter Wuensch (CERN) (until 12:00) ()
08:30 NC RF (cont'd) - Walter Wuensch (CERN)   ()
08:30
Course C: Collider technology and MDI - Toshiaki Tauchi (until 12:00) ()
08:30 MDI - Toshiaki Tauchi   ()
08:30
Excursion (until 18:00) ()
08:30
Course A: Collider beam physics - Toshiyuki Okugi (KEK) (until 12:00) ()
08:30 BDS & beam-beam (cont'd) - Toshiyuki Okugi (KEK)   ()
08:30
Course B: Warm and cold RF - Walter Wuensch (CERN) (until 12:00) ()
08:30 NC RF (cont'd) - Walter Wuensch (CERN)   ()
08:30
Course C: Collider technology and MDI - Hermann Schmickler (CERN) (until 12:00) ()
08:30 Instrumentation (cont'd) - Hermann Schmickler (CERN)   ()
08:30
Course A: Collider beam physics - Yannis Papaphilippou (CERN) (until 12:00) ()
08:30 Damping rings (cont'd) - Yannis Papaphilippou (CERN)   ()
08:30
Course B: Warm and cold RF - Feng Qiu (KEK) (until 12:00) ()
08:30 LLRF - Feng Qiu (KEK)   ()
08:30
Course C: Collider technology and MDI - Toshiaki Tauchi (until 12:00) ()
08:30 MDI (cont'd) - Toshiaki Tauchi   ()
08:30
Course A: Collider beam physics - Yannis Papaphilippou (CERN) (until 12:00) ()
08:30 Damping rings (cont'd) - Yannis Papaphilippou (CERN)   ()
08:30
Joint - Shigeki Fukuda (KEK) (until 12:00) ()
08:30 High efficiency RF power source - Shigeki Fukuda (KEK)   ()
08:00
Final exam (until 12:30) ()
08:30
Departure (until 09:30) ()
PM
13:30 --- KEK site visit ---
17:30
Reception (until 20:30) (Foyer in front of Kobayashi Hall, Kenkyu-honkan)
14:00
Joint: Lecture ABC1 - Daniel Schulte (CERN) (until 17:30) (Seminar Hall, Building #3)
19:00
Tutorial & homework (until 22:00) (Seminar Hall, Building #3)
14:00
Joint: Lecture ABC2 - Hermann Schmickler (CERN) (until 17:30) ()
19:00
Tutorial & homework (until 22:00) ()
14:00
Course A: Collider beam physics - Masao Kuriki (Hiroshima University) (until 17:30) ()
14:00 Sources - Masao Kuriki (Hiroshima University) Masao Kuriki (KEK)   ()
14:00
Course B: Warm and cold RF - Takayuki SAEKI (KEK) (until 17:30) ()
14:00 SC RF - Takayuki SAEKI (KEK)   ()
14:00
Course C: Collider technology and MDI - Michele Modena (CERN) (until 17:30) ()
14:00 Special magnets - Michele Modena (CERN)   ()
19:00
Tutorial & homework (until 22:00) ()
14:00
Course A: Collider beam physics - Masao Kuriki (Hiroshima University) (until 17:30) ()
14:00 Sources (cont'd) - Masao Kuriki (KEK)   ()
14:00
Course B: Warm and cold RF - Takayuki SAEKI (KEK) (until 17:30) ()
14:00 SC RF (cont'd) - Takayuki SAEKI (KEK)   ()
14:00
Course C: Collider technology and MDI - Helene Mainaud Durand (until 17:30) ()
14:00 Alignment - Helene Mainaud Durand   ()
19:00
Tutorial & homework (until 22:00) ()
14:00
Course A: Collider beam physics - Toshiyuki Okugi (KEK) (until 17:30) ()
14:00 BDS & beam-beam - Toshiyuki Okugi (KEK)   ()
14:00
Course B: Warm and cold RF - Takayuki SAEKI (KEK) (until 17:30) ()
14:00 SC RF (cont'd) - Takayuki SAEKI (KEK)   ()
14:00
Course C: Collider technology and MDI - Hermann Schmickler (CERN) (until 17:30) ()
14:00 Instrumentation - Hermann Schmickler (CERN)   ()
19:00
Tutorial & homework (until 22:00) ()
19:00
Tutorial & homework (until 22:00) ()
14:00
Course A: Collider beam physics - Yannis Papaphilippou (CERN) (until 17:30) ()
14:00 Damping rings - Hermann Schmickler (CERN)   ()
14:00
Course B: Warm and cold RF - Takayuki SAEKI (KEK) (until 17:30) ()
14:00 SC RF (cont'd) - Takayuki SAEKI (KEK)   ()
14:00
Course C: Collider technology and MDI - Christophe Guy R Collette (Universite Libre de Bruxelles (BE)) (until 17:30) ()
14:00 nm stabilization below 100 Hz - Christophe Guy R Collette (Universite Libre de Bruxelles (BE)) Christophe Collette (Université Libre de Bruxelles)   ()
19:00
Tutorial & homework (until 22:00) ()
14:00
Course A: Collider beam physics - Yannis Papaphilippou (CERN) (until 17:30) ()
14:00 Damping rings (cont'd) - Yannis Papaphilippou (CERN)   ()
14:00
Course B: Warm and cold RF - Feng Qiu (KEK) (until 17:30) ()
14:00 LLRF (cont'd) - Feng QIU (KEK, Japan)   ()
14:00
Course C: Collider technology and MDI - Hermann Schmickler (CERN) (until 17:30) ()
19:00
Tutorial & homework (until 22:00) ()
14:00
Study time (until 17:30) ()
19:00
Study time (until 22:00) ()
14:00
Free time (until 17:30) ()
17:30
Banquet & Student Award Ceremony (until 20:00) ()
18:00
workspace - Nobuhiro Terunuma (KEK) (until 19:00) ()