GDE Meeting - ILC Conventional Facilites and Siting Workshop

Europe/Moscow
JINR, Dubna

JINR, Dubna

Bulletin
Focus Group Information
Participants
  • Akira Yamamoto
  • Alain HERVE
  • Albrecht Wagner
  • Alexei Sissakian
  • Anastassia Dolya
  • Andrei Seryi
  • Andrzej Wolski
  • Atsushi Enomoto
  • Atsuto Suzuki
  • Barbara Warmbein
  • Barry Barish
  • Bertram Heinze
  • Brian Foster
  • Chris Adolphsen
  • Daniel Schulte
  • Eckhard Elsen
  • Emelito T Huedem
  • Enzo Iarocci
  • Evgeniya Shirkova
  • Francois Richard
  • Frank Lehner
  • Grigori Shirkov
  • Grigory Trubnikov
  • Igor Meshkov
  • James Paterson
  • James Brau
  • Jean-Pierre Delahaye
  • Jie GAO
  • John Carwardine
  • JOHN OSBORNE
  • Jonathan Dorfan
  • Junji Urakawa
  • Kaoru Yokoya
  • Karlheinz Meier
  • Karsten Buesser
  • katy Foraz
  • Larry Hammond
  • Marc Ross
  • Masami Tanaka
  • Masao KURIKI
  • Masatsugu Nishi
  • Maxine Hronek
  • Mike Harrison
  • Mikhail Danilov
  • Mitsuaki Nozaki
  • Nadezhda Tokareva
  • Nick Walker
  • Nikolay Solyak
  • Peter Garbincius
  • Philip Burrows
  • Rika Takahashi Arai
  • Robert Kephart
  • Roy Rubinstein
  • Ryuhei Sugahara
  • Sachio Komamiya
  • Sakue Yamada
  • Satoshi Ozaki
  • Sergei Kakurin
  • Sergei Nagaitsev
  • Sergey Ivanov
  • Sergey Vorozhtsov
  • Shigeki Fukuda
  • Shih-Chang Lee
  • Syresin Evgeny
  • Tom Lackowski
  • Valery Telnov
  • Victor Kuchler
  • Weisz Sylvain
  • Wilhelm Bialowons
  • Won Namkung
  • Yulia Polyakova
  • Yulian Budagov
  • Yuri Denisov
    • 09:00 12:30
      Plenary Session Main Auditorium

      Main Auditorium

      JINR, Dubna

      Convener: G. Shirkov (JINR)
      • 09:00
        GDE Status/Update 30m
        Speaker: Barry Barish (Caltech)
        Slides
      • 09:30
        Detector News/Update 30m
        Speaker: Sakue Yamada (KEK)
        Slides
      • 10:00
        The Dubna shallow site 30m
        Speaker: Grigori Shirkov (Joint Institute for Nuclear Research)
        Slides
      • 10:30
        break 30m
      • 11:00
        News from SCRF technology 30m
        Speaker: Akira Yamamoto (KEK)
        Slides
      • 11:30
        CFS challenges for a linear collider 30m
        Speaker: John Andrew Osborne (CERN)
        Slides
      • 12:00
        Scope and goals of the working groups 30m
        Speaker: Nicholas Walker (DESY)
        Slides
    • 12:30 16:00
      Focus Group D/C Main Auditorium

      Main Auditorium

      JINR, Dubna

      Joint meeting led by Focus Group D (Accelerator System Designs - Accelerator Systems)

      • 12:30
        Japan Sites 30m
        Speaker: Mr Ryuhei Sugahara (KEK)
        Slides
      • 13:00
        lunch 1h
      • 14:00
        FNAL Sites 30m
        Speaker: Mr Victor Kuchler (Fermilab)
        Slides
      • 14:30
        ILC v CLIC with possible shallow site 30m
        Speaker: John Andrew Osborne (CERN)
        Slides
      • 15:00
        DESY Site 30m
        Speaker: Mr Wilhelm Bialowons (Deutsches Elektronen-Synchrotron DESY)
        Slides
    • 16:00 16:30
      break 30m
    • 16:30 17:30
      Focus Group D/C Main Auditorium

      Main Auditorium

      JINR, Dubna

      Joint meeting led by Focus Group D (Accelerator System Designs - Accelerator Systems)

      • 16:30
        Dubna Site 30m
        Speaker: G. Trubnikov
        Slides
      • 17:00
        Discussion 30m
    • 17:30 18:30
      Plenary Session Main Auditorium

      Main Auditorium

      JINR, Dubna

      • 17:30
        Director's Welcome 20m
        Speaker: A. Sissikian
        Slides
      • 17:50
        ILCSC Chair 15m
        Speaker: Enzo Iarocci
    • 09:00 10:30
      Focus Group A/B Yellow Room

      Yellow Room

      JINR, Dubna

      Convener: Peter Garbicius (FNAL)
      • 09:00
        Cost Management Report 45m Yellow Room

        Yellow Room

        JINR, Dubna

        Speaker: John Carwardine (Argonne National Laboratory)
        Slides
      • 09:45
        Dubna Cost Estimate 45m Yellow Room

        Yellow Room

        JINR, Dubna

    • 09:00 10:30
      Special Session Main Auditorium

      Main Auditorium

      JINR, Dubna

      Siting Strategy

      Slides - M. Ross
    • 10:30 11:00
      break 30m
    • 11:00 13:30
      Focus Group A/B Yellow Room

      Yellow Room

      JINR, Dubna

      Convener: John Osborne (CERN)
      • 11:00
        Impact of 1 Tunnel of Shallow Site 30m
        Speaker: Tom Lackowski (FNAL)
        Slides
      • 11:30
        Discussion 30m
      • 12:00
        XFEL Civil 30m
        webex
        Speaker: Thomas Hott (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY))
        Slides
      • 12:30
        Summary Preparation 30m
    • 11:00 13:00
      Focus Group D/C Main Auditorium

      Main Auditorium

      JINR, Dubna

      • 11:00
        Minimal Beam Delivery System 30m Main Auditorium

        Main Auditorium

        JINR, Dubna

        Speaker: Dr Andrei Seryi (SLAC)
        Slides
      • 11:30
        Advanced e+ source 30m Main Auditorium

        Main Auditorium

        JINR, Dubna

        Speaker: Prof. Junji Urakawa (KEK)
        pdf
        Slides
      • 12:00
        RTML 30m Main Auditorium

        Main Auditorium

        JINR, Dubna

        Speaker: Dr Nikolay Solyak (FNAL)
        Slides
    • 13:00 14:00
      lunch 1h
    • 14:00 16:00
      Focus Group A/B Yellow Room

      Yellow Room

      JINR, Dubna

      Convener: Atsushi Enomoto (KEK)
      • 14:00
        PM Introduction 30m
        Speaker: Marc Ross (FNAL)
      • 14:30
        Value Engineering Overview 30m
        Speaker: Tom Lackowski (FNAL)
        Slides
      • 15:00
        Specific Value Engineering Overview 30m
        Speaker: Emil Huedem (FNAL)
        Slides
      • 15:30
        Parametric Measures 30m
        Speaker: Mr Wilhelm Bialowons (Deutsches Elektronen-Synchrotron DESY)
        Slides
    • 14:00 16:00
      Focus Group D/C Main Auditorium

      Main Auditorium

      JINR, Dubna

    • 16:00 16:30
      break 30m
    • 16:30 18:00
      Focus Group A/B Yellow Room

      Yellow Room

      JINR, Dubna

      Convener: Atsushi Enomoto (KEK)
      • 16:30
        XFEL Cooling 30m
        Speaker: Frank Ullrich (DESY)
        Slides
      • 17:00
        Heat Loads and Delta 30m
        Speaker: Shigeki Fukuda (KEK)
        Slides
      • 17:30
        Cost Reduction Studies at KEK 30m
        Speaker: Dr atsushi Enomoto (KEK)
        Slides
    • 16:30 18:00
      Focus Group D/C Main Auditorium

      Main Auditorium

      JINR, Dubna

      • 16:30
        Cryo Shallow Site 30m
        Speaker: Tom Peterson (FNAL)
        Slides
      • 17:00
        Accelerator Design Optimization for Dubna Site Discussion 30m
    • 09:00 10:30
      Focus Group A/B Yellow Room

      Yellow Room

      JINR, Dubna

      Convener: Atsushi Enomoto (KEK)
      • 09:00
        Reserved 30m
      • 09:30
        HVAC Overview 30m
        Speaker: Lee Hammond (FNAL)
        Slides
      • 10:00
        LHC Experience 30m
        Speaker: Sylvian Weiss
        Slides
    • 09:00 10:30
      Focus Group D/C Main Auditorium

      Main Auditorium

      JINR, Dubna

      • 09:00
        Discussion of staging and intergration 45m
        Slides - Kuriki
    • 10:30 11:00
      break 30m
    • 11:00 13:00
      Focus Group A/B Yellow Room

      Yellow Room

      JINR, Dubna

      Convener: Atsushi Enomoto (KEK)
      • 11:00
        Discussion 1h
      • 12:00
        Summary Prep 1h
    • 11:00 13:00
      Focus Group D/C Main Auditorium

      Main Auditorium

      JINR, Dubna

      • 11:00
        Discussion 45m
      • 11:45
        Summary Preparation 45m
    • 13:00 14:00
      lunch 1h
    • 14:00 16:00
      Plenary Session Main Auditorium

      Main Auditorium

      JINR, Dubna

      Convener: G. Trubnikov (JINR)
      • 14:00
        Focus Group A - Summary 30m
        Speaker: John Andrew Osborne (CERN)
        Slides
      • 14:30
        Focus Group B Summary 30m
        Speaker: Atsushi Enomoto (KEK)
        Slides
      • 15:00
        Focus Group C Summary 30m
        Speaker: Nikolay Solyak (FNAL)
        Slides
      • 15:30
        Focus Grouo D Summary 30m
        Speaker: Andrei Seryi (SLAC)
        Slides
    • 16:00 16:30
      break 30m
    • 16:30 17:30
      Plenary Session Main Auditorium

      Main Auditorium

      JINR, Dubna

      Convener: Grigori Shirkov (JINR)
      • 16:30
        Summary Site Discussion 30m
        Speaker: Jonathan Dorfan (SLAC)
        Slides
      • 17:00
        PM Summary 30m
        Speaker: Marc Ross (FNAL)
        Slides